Radovi u voćnjacima pred i tokom zimskog mirovanja dip. inž. Srđan Stanojlović

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #516953
    Stanojlović Srđan
    Učesnik

      Радови у воћњацима пред и током зимског мировања

      Најбитнији послови који се обављају током зимског мировања су: јесење ђубрење воћњака, јесења дубока као и допунска обрада земљишта, зимска резидба воћа.

      Када прође берба и вегетација се смири, спроводе одређени радове у воћњацима. Циљ ових послова је спремање воћњака да безбедно прођу наступајући зимски период и да се у билјкама обаве одређени физиолошки процеси који ће им омогућити да и следеће године имају нормалан пораст и добро плодоношење.
      Да би засади добро презимили и спремили се за ниске температуре, биљке морају добро здрвенити и ући у период зимских температура без заосталог зеленог лишћа на стаблу а посебно без зелених делова стабљике. После опадања 60 % до 70 % лисне масе обављамо јесење прскање наших засада средствима на бази бакра.

      Зимско ђубрење воћњака

      Зимско ђубрење воћњака обавља се у свим засадима без обзира да ли су млади или у фази пуне родности. Наравно, у пуној родности се додаје већа количина. Ђубри се минералним ђубривима N:P:K – а и органским ђубривом – стајњаком. Да би се утврдила права потреба за хранљивим елементима, неопходно је повремено извршити анализу земљишта.
      Добар део минералних материја које се уносе годишње по 1 ха воћњака, може се заменити и уношење на сваких 3 – 4 године по 10 – 20 т/ха добро згорелог стајњака који се мора унети на већу дубину приликом обраде. Стајњак се може заменити и одговарајућом количином пелетираног стајњака, тресета, компоста, глистењака или др.

      Дубока и допунска обрада земљишта

      По завршетку ђубрења засада приступа се дубокој или плиткој или допунској обради земљишта и то пре појаве зимских мразева. Коју ћемо обраду применити зависи од старости засада, начину одржавања земљишта у засадима током вегетације итд, али је јако битно да се унето ђубриво спусти у земљиште ради боље искоришћености од стране саме биљке. У нашим условима у последње време радимо подривање земљишта на дубини од 50 – так цм између редова, један или два пролаза по средини редова а око самих биљака радимо плитку обраду фрезама или још боље тањирачама или тилерима (плитки подривачи).

      Зимска резидба воћа

      Резидбу у родним засадима треба обављати у периоду мировања У нашим условима, континенталне и умерено континенталне климе, резидба се може вршити током зиме и у рано пролеће, мада кад су у питању већи засади, ипак се мора резати током целог периода мировања тј. са резидбом треба почети чим спадне лист и воћка уђе у период мировања.
      Ово је веома озбиљна и важна агротехничка мера. Најбоље је њу урадити уз консултацију људу из струке јер њом планирамо принос и вршимо формирање родне површине не само следеће године већ и за дужи период плодоношења. Све грешке у овој операцији директно ће утицати на родни потенцијал и наравно, на зараду коју би требало остварити из засада.
      Коју ћемо резидбу применити зависи од врсте воћа, подлоге на коју је воћка калемљена, густине садње, и наравно намене воћа.
      У сваком случају у резидби се морају уклонити све поломљене родне гране, све гране које иду у унутрашњост круне као и све гране које се преклапају и ометају нормалан раст, заштиту воћа и нормално плодоношење.
      Пред само кретаље вегетације поновићемо третман засада са средствима на бази бакра уз додатак минералних уља.

      Уколико воћари ураде ове операције можемо бити сигурни да ће засади добро презимети и имати нормалан пораст и добар и квалитетан род.

      Дип. инг. Станојловић Срђан

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.