Rđa kruške

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #516617
    Ivanović Marija
    Učesnik

      Гљива, проузроковач рђе крушке, један део циклуса развића спроводи на крушки, а други на клеки. Целокупан развој патогена траје две године.
      Први симптоми болести јављају се у пролеће, почетком маја, на младом лишћу крушке. Формирају се ситне пеге, које временом постају крупније, пречника око 1 цм. Првобитно, пеге су изразито наранџасте боје, док касније добијају тамнију нијансу. У оквиру пега са наличја се формирају задебљања, различите нијансе наранџасте боје, а на њима израштаји у виду рошчића. У условима јаче заразе лишће се суши и превремено опада. Симптоми се уочавају и на гранама и гранчицама заражених воћака, у виду рак рана, које не могу да зарасту. Оне представљају улазна врата за продор секундарних патогена. На плодовима се, мада ретко, јављају пеге наранџасте боје. Плодови заостају у развоју и суше се. На гранама клеке настају задебљања, коja временом некротирају. Формирају се рак ране и биљка се постепено суши.
      Основна мера у смањењу инфективног потенцијала патогена јесте уништавање клеке у околини засада крушке (изолациони појас би требало направити на удаљености најмање 500 м од засада. Инфекција се може остварити на раздаљини и до 2 км). При подизању засада предност дати сортама које испољавају мању осетљивост према рђи крушке. Хемијске мере заштите спроводе се превентивно, препаратима на бази а.м. bakar (зимски третман и третман пред почетак вегетације), а у току вегетације добре резултате је показала примена препарата који се иначе користе за сузбијање чађаве краставости и лисне пегавости крушке (а.m. mankozeb, a.m. kaptan, a.m. difenkonazol).

      Attachments:
      • -1.jpg
      • -2.jpg
    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.