- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 1 mesec ranije by Stefanović Vladica.
-
AutorČlanci
-
07.11.2022 u 13:32 #523970Stefanović VladicaUčesnik
PUT DO SERTIFIKATA I OZNAKE „ORGANSKI PROIZVOD“
Da bi se bavio organskom poljoprivredom i proizvodnjom proizvođač treba imati osnovno znanje o metodama organske proizvodnje, a takođe i stručne savjete koje može potražiti od službi kao što su Republička savjetodavna služba, Služba za selekciju stoke, Biotehnički institut.
Sa metodama i pravilima kao i uslovima koje mora zadovoljiti da bi se bavio organskom proizvodnjom, zainteresovani proizvođači se mogu upoznati iz važeće zakonske regulative i podzakonskih akata, a to su:I Zakonska regulativa
Zakon o organskoj poljoprivredi
Pravilnik o metodama organske biljne proizvodnje i sakupljanju šumskih plodova i ljekovitog bilja
Pravilnik o metodama organske stočarske proizvodnje
Prilog pravilnika o organskom stočarstvu
Pravilnik o preradi, transportu i skladištenju proizvoda organske proizvodnje
Pravilnik o obliku i sadržini oznake, načinu označavanja i sadržini deklaracije za proizvode iz organske poljoprivredeNakon upoznavanja sa osnovama organske poljoprivredne proizvodnje proizvođač se prijavljuje ovlašćenom pravnom licu za vršenje kontrole i izdavanje sertifikata iz organske poljoprivrede.
II Prijava
Proizvođač ostvaruje kontakt sa sertifikacionim tijelom nakon čega slijedi:
Ispunjavanje i podnošenje prijava za organsku proizvodnju (1. Prijava za sertifikaciju proizvoda dobijenih metodama organske biljne proizvodnje, 2. Prijava za sertifikaciju proizvoda dobijenih metodama organske stočarske proizvodnje, 3. Prijava za sertifikaciju prerađenih biljnih i životinjskih proizvoda kao proizvoda organske poljoprivrede, 4. Prijava za sertifikaciju pčelarske proizvodnje po metodama organske stočarske proizvodnje i 5. Prijava za sertifikaciju šumskih plodova i ljekovitog bilja kao proizvoda organske poljoprivrede)
Informisanje proizvođača i distribuiranje neophodnih dokumenata i literature*,Nakon podnošenja prijava i potrebne dokumentacije i njihove analize „Monteorganica“ će sa proizvođačem ugovoriti odgovarajući termin za izvođenje inicijalne ili prve kontrole.
*Sve potrebne informacije kao i zakonsku regulativu i potrebne prijave i ostalu dokumentaciju proizvođač može dobiti neposredno u prostorijama „Monteorganica“ u ul. Vasa Raičkovića 18, Podgorica, putem pošte ili može naći na sajtu organske poljoprivrede Crne Gore.III Inicijalna (prva kontrola)
Na osnovu prijave i nakon dogovora sa proizvođačem zaposleni u sertifikacionom tijelu (kontrolori ili inspektori) izlaze na teren tj. vrše kontrolu cjelokupnog gazdinstva prijavljenog proizvođača tokom koje se stiče uvid u stanje na terenu i provjeravaju podaci iz prijava. Proizvođač tokom ove prve – inicijalne kontrole mora da zadovolji osnovne uslove propisane Zakonom i pravilnicima o organskoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Nakon uspješno završene inicijalne kontrole, proizvođač potpisuje ugovor o kontroli i sertifikaciji sa „Monteorganica“ i u dogovorenom vremenskom roku dobija izvještaj o toku sertifikacionog procesa od strane „Monteorganica“. Na osnovu ovog izvještaja i pratećih dokumenata, proizvođač se može prijaviti za upis u registar proizvođača organske poljoprivrede*.IV Registar proizvođača organske poljoprivrede
U slučaju pozitivnog izvještaja sertifikacionog tijela, za upis u registar proizvođača organske poljoprivrede proizvođač podnosi sledeću dokumentaciju Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede:
Prijava proizvođača za uključivanje u organsku poljoprivredu i upis u registar proizvođača organske poljoprivrede,
Rješenje o upisu u registar za pravnu osobu ili uvjerenje da je registrovan kao poljoprivredni proizvođač,
Izvještaj sertifikacionog tijela, i
Uplatnica kojom se potvrđuje da je uplaćena taksa za izdavanje rješenja o uključivanju proizvođača u organsku poljoprivredu u iznosu od 20 eu na žiro račun Ministarstva.*U okviru Ministarstva poljoprivrede postoji Referat za organsku poljoprivredu koji: vodi registar proizvođača organske poljoprivrede, predlaže i inovira zakonsku regulativu, vrši nadzor nad primjenom Zakona, izdaje rješenje za rad i kontroliše rad sertifikacionog tijela, vodi evidenciju o radu inostranih sertifikacionih tijela, donosi i sprovodi program razvoja organske poljoprivrede, koordinira projektima stranih donatora i promoviše organsku poljoprivredu, vrši komunikaciju sa IFOAM-om, EU i FAO kancelarijom za organsku poljoprivredu, publikuje priručnike, biltene i drugi štampani stručni i promotivni materijal.
Upisivanjem u Registar proizvođač stiče pravo na subvencije koje je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obezbijedilo za podsticanje razvoja organske poljoprivrede u Crnoj Gori. Takođe, upisivanjem u registar i potpisivanjem ugovora sa „Monteorganica“ proizvođač se obavezuje da će se stalno pridržavati i primjenjivati Zakon i pravilnike o organskoj poljoprivredi. Sprovođenje ovih obaveza kontroliše osoblje sertifikacionog tijela stručnim pregledima – kontrolama proizvođača minimum jedanput godišnje.
V Kontrola proizvođača
Organska poljoprivredna proizvodnja na gazdinstvu podliježe stručnom nadzoru – kontroli u svim dijelovima proizvodnje.
Cilj kontrole je da potvrdi da li su ispunjeni zahtijevi koje propisuje Zakon ili zadovoljeni određeni standardi. Vršenje kontrole podrazumijeva određene brojne procedure čije određene sekvence može odrediti kontrolor, a to podrazumijeva: izlazak na teren i uvid u stanje na gazdinstvu, razgovor sa proizvođačem (porodicom proizvođača, komšijama itd.), dostavljanje potrebne dokumentacije od strane proizvođača, vođenje evidencije o organskoj proizvodnji kao i o finansijskom poslovanju tj. obrtu (kupovina inputa, prodaja proizvoda i sl.). Na osnovu svega navedenog sertifikaciono tijelo stiče kompletan uvid o proizvođačevim aktivnostima u poljoprivrednoj proizvodnji. Nakon analize prikupljenih informacija proizvođač se obavještava o ishodu sertifikacionog procesa odnosno kontrola, a u slučaju pozitivnog ishoda proizvođaču se izdaje Sertifikat za organsku proizvodnju.
Važno: proizvođač se tokom sertifikacionog procesa tj. tokom bavljenja organskom proizvodnjom mora stalno pridržavati Zakona i pravilnika o organskoj poljoprivredi tj. metoda, zahtjeva, pravila itd. opisanim u njima. U slučaju kršenja ili neispunjavanja obaveza proizvođač je u zavisnosti od ozbiljnosti prekršaja podložan sankcijama sertifikacionog tijela i kaznenim odredbama Zakona o organskoj poljoprivredi Crne Gore, prekidu sertifikacionog procesa kao i povlačenju ili ukidanju Sertifikata.VI Izdavanje Sertifikata – sertifikacija
Sertifikacija je finalna procjena i odobravanje rezultata kontrole u pogledu usklađenosti proizvođača sa standardima. Sertifikacija je striktno odvojena od kontrole, a odluku o sertifikaciji donosi Komisija za sertifikaciju.
Proces sertifikacije treba da:
potvrdi status proizvođača organske poljoprivrede, garantuje da su proizvodi iz organske poljoprivrede,
osigura da izvještaj o kontroli i donošenje odluke o dodjeli sertifikata budu obavljeni u propisanom vremenskom roku,
da bilo koje kršenje standarda bude verifikovano na vrijeme.
Proizvođač od “Monteorganica” prima izvještaj o sertifikaciji i Sertifikat.
Sertifikat sadrži sljedeće podatke:
1)zaštitni znak (logo) organske poljoprivrede Crne Gore
2)naziv, adresa i logo ovlašćenog pravnog lica za izdavanje certifikata;
3)ime ili naziv proizvođača kome se izdaje certifikat;
4)sjedište ili adresu proizvođača;
5)broj certifikata proizvođača;
6)vrsta i status proizvodnje;
7)naziv i količina proizvoda za koju se izdaje certifikat*;
8)period važenja Certifikata;
9)datum izdavanja Certifikata;
10)ime i prezime ovlašćenog lica i pečat ovlašćenog pravnog lica;
11)broj rješenja kojim je data dozvola za rad ovlašćenom pravnom licu.
Za promet proizvoda organske poljoprivrede “Monteorganica” će uz sertifikat izdati i transakcioni sertifikat. Proizvođač će se prijaviti “Monteorganica” za dobijanje transakcionog sertifikata i predati kopije faktura i ostalih bitnih transportnih dokumenata kao osnov za izdavanje transakcionog sertifikata.
Nakon izdavanja Sertifikata proizvođač ima pravo da svoje organske proizvode označi kao takve.
Za izdavanje Sertifikata potrebno je uplatiti taksu za izdavanje sertifikata da je proizvod dobijen metodama organske proizvodnje u iznosu od 30 eu na žiro račun Ministarstva.VII Označavanje proizvoda
Proizvođač svoje proizvode može označiti oznakama „proizvod organske poljoprivrede“ ili „proizvod iz prelaznog perioda u organsku poljoprivredu“ u zavisnosti od toga za šta je izdat Sertifikat.
Proizvođač podnosi zahtjev za dobijanje oznake za proizvode iz organske poljoprivrede Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koji sadrži:
Ime/naziv i adresu proizvođača,
Broj iz Registra organskih proizvođača,
Naziv i podatke o proizvodu za koji se zahtijeva sertifikacija,
Broj Sertifikata i od koga je izdat,
Ukupnu količinu proizvoda i/ili broj proizvoda namijenjenih tržištu,
Broj, veličinu i način (u čemu) pakovanja, i
Uplatnica kojom se potvrđuje da je uplaćena taksa za dobijanje oznake za proizvode iz organske poljoprivrede u iznosu od 10 eu na žiro račun Ministarstva.Oznake kao i Sertifikat izdaju se (važe) za jednu proizvodnu godinu (12 mjeseci). Pored ovih oznaka, logo „organska poljoprivreda Crne Gore“ i logo “Monteorganica” mogu se koristiti za označavanje proizvoda ukoliko postoji pravosnažni ugovor sa “Monteorganica” i ukoliko je “Monteorganica” odobrila označavanje. Upotreba loga nije obavezna.
Dipl.ing.poljoprivrede Vladica Stefanović
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.