Puno posla za pčelare u aprilu mesecu-Gordana Vujaklija

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #521187
    Vujaklija Gordana
    Učesnik

      Puno posla za pčelare u aprilu mesecu
      Posle radova u martu koji su se odnosili na detaljan pregled pčelinjih društava sa ciljem da se utvrdi zdravstveno stanje pčela, količina hrane i kvalitet legla, kvalitet matice i saća. Upravo u ovom mesecu pčele ulaze u period intenzivnog razvoja i jačanja. Povećava se broj mladih pčela u košnici. Potrebno je stvoriti što jače društvo za potpuno iskorišćavanje bagremove paše. Ukoliko u martu nije izvršen detaljan pregled pčelinjih društava to treba uraditi odmah.
      Najveći broj voćnih vrsta cveta baš u ovom periodu, s toga ističem značaj saradnje između odgajivača pčela i odgajivača voća i drugih biljnih kultura u smislu dogovora i blagovremenog obaveštavanja kada se vrši zaštita hemijskim sredstvima. Jedna od korisnih mogućnosti je putem sredstava javnog informisanja, kada voćari i ratari obaveštavaju, gde i kada će vršiti zaštitu hemijskim sredstvima i tako pruže dovoljno vremena pčelarima da zaštite svoja društva od eventualnih uginuća. U mnogim zemljama voćari plaćaju pčelarima da postavljaju košnice u svojim voćnjacima jer time se postiže bolje i uspešnije oprašivanje a onda i veći prinos voća. Kod nas je praksa da se pčelarima ne plaća oprašivanje voća, a mnogi voćari nerazmišljajući i neshvatajući ozbiljnost pčelinjeg oprašivanja čine još i štetu prskajući voće u vreme kada ga pčele oprašuju.
      Pčele vrše unos cvetnog praha i nektara. Unos cvetnog praha, pogotovo jabuke može biti takav da pčele ispune sav prostor u plodištu košnice i time blokiraju maticu u leženju, što šteti daljem razvoju društva. Potrebno je vršiti proširivanje gnezda oduzimanjem punih i dodavanjem praznih ramova jer tako se sprečava i pojava rojevog nagona. Zbog dobre paše u ovom periodu pčele proizvode dosta voska što pčelari treba da iskoriste skidanjem viška saća sa cvetnim prahom. Pojačavanje društava zbog boljeg iskorišćavanja bagremove paše postiže se tako što se od slabijih ali zdravih društava oduzima leglo i mlađe pčele i dodaje srednje razvijenim društvima.
      April mesec je vreme obaveznog utvrđivanja i obeležavanja brojnog stanja pčelinjih društava. Prema tome,pčelari su dužni da između 1. i 30. aprila prijave brojno stanje košnica u svojoj teritorijalno nadležnoj veterinarskoj stanici. Nakon prijave veterinar će izdati potvrdu da je izvršen redovan popis, overen sa datumom kada je to uradjeno, tako da nije moguće retroaktivno prijavljivanje posle 30. aprila. Ovo je uslov za ostvarivanje prava za podnošenje zahteva za Podsticaje po košnici pčela za 2022. godinu.
      Zahtev se podnosi Upravi za agrarna plaćanja – Beograd; ul. Bulevar kralja Aleksandra br. 84

      Gordana Vujaklija, savetodavac za stočarstvo
      PSSS ,,Poljosavet” doo Loznica

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.