PRUŽANJE POMOĆI PRI JAGNJENJU OVACA

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #514745
    Brajović Nebojša
    Učesnik

      ПРУЖАЊЕ ПОМОЋИ ПРИ ЈАГЊЕЊУ ОВАЦА

      Пред порођај овца је узнемирена, а виме наливено млеком. Овцу треба по могућству издвојити у посебан бокс за јагњење са доста чисте сламе. Ако нема посебног бокса, онда се јагњење обавља у групном држању оваца. При томе обавезно обезбедити 2 до 3 м2 простора по овци.
      Само јагњење одвија се нормално без тешкоћа. Ипак, треба бити присутан и по потреби помоћи овци. Помоћ се пружа у току порођаја ако је тежак и дуже траје. Након порођаја јагњету треба пресећи пупак у случају да се сам не откине на дужини од 5 до 10 цм. и то дезинфиковати јодом. Јагњету обрисати слуз са ноздрва и губице и ставити га уз овцу да га олиже.
      Овци по јагњењу треба ошишати вуну око вимена, сисе опрати млаком водом, а прве млазеве млека из њих измусти у посебан суд и потом пустити јагње да сиса. Ако јагње не посиса колострум шансе за преживљавање су минималне. Добро развијено и витално јагње само ће прихватити сису. Међутим, ако је овца ојагњила два јагњета и они су мањи, треба им помоћи да посишу колострум. Водити рачуна да овца прими своје јагње и да јагње не изгуби своју мајку, што се може десити при групном држању. Зато га треба обележити одмах по рођењу. У првих неколико дана по рођењу најважније је да јагње сиса колострум своје мајке, што ће му омогућити да брзо ојача. Уколико је јагње oстало без мајке или мајка нема довољно млека, такво младунче се подбацује под другу овцу, која је узгубила јагње или има више млека. Овца познаје јагње по мирису, па је подметнуто јагње потребно премазати млеком или постељицом угинулог или живог јагњета овце која треба да прихвати и доји подметнуто јагње.

      Саветодавац за сточарство
      Небојша Брајовић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.