- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 nedelje ranije by Lazović – Đoković Nada.
-
AutorČlanci
-
24.12.2024 u 14:26 #599464Lazović – Đoković NadaUčesnik
Krajem januara u našim uslovima povrtari koji proizvode rani kupus pripremaju se za proizvodnju rasada kupusa. Bitno je proizvesti zdrav kvalitetan rasad kupusa koji će kasnije odgovarajućom negom dati stabilan prinos i dobru zaradu. Kupusnjače su otporne na niske temperature a rasad kupusa se ne pikira. Nakon setve semena rasad pristiže za 30-50 dana. Kod rasada najbitnija je čvrstina biljke, dobra razvijenost korenovog sistema i zdravstveno stanje biljke. U savremenoj proizvodnji povrća prednost se daje rasadu proizvedenom u kontejnerima jer se biljke brzo ukorenjavaju i nastavljaju normalan rast. Berba je ranije za 15 dana a prinosi su do 30% veći u odnosu na klasičnu proizvodnju.
Kontejneri su tacne od stiropora, plastike ili specijalne hartije, različitih dimenzija, sa okruglim ili kvadratnim posudama različitih veličina, od 2-7cm i oblika – cilindrične, prizmatične, kupaste, sa otvorenim donjim delom. Kontejneri od stiropora su lakši za rad od plastičnih jer bolje zadržavaju toplotu i vlagu supstrata.
Rasad proizveden u kontejnerima ima jednak vegetacioni prostor što omogućava ujednačenost rasada u pogledu porasta.
Kontejnerska proizvodnja može da bude ručna ili mehanizovana. U oba slučaja postupak proizvodnje rasada je isti. Kontejneri se najpre napune supstratom, a zatim se seje seme željenih biljaka. Pri punjenju kontejnera supstratom, sva setvena mesta treba jednako popuniti (3/4 visine ćelije) i lagano pritisnuti da se supstrat slegne. Posle setve, ćelije se dopunjuju supstratom tako da seme bude pokriveno sa supstratom u sloju 1-1,5cm i zalivaju.
Na manjim gazdinstvima setva u kontejnere se obavlja ručno, a na velikim pogodna je upotreba mašinskih linija za sadnju u kontejnere.
Prihranjivanje rasada – rasad se prvi put prihranjuje u fazi dva lista, a sledeći put u fazi razvoja 4-6 listova. U organskoj poljoprivredi koriste se tečna organska đubriva i fito-eko preparati, koji se primenjuju između redova, fertigacijom (preko vode) ili folijarno (preko lista).
Ukoliko je rasad izdužen biljke se prihranjuju 0,5 procentnim rastvorom prirodnog kalijumovog đubriva čime se povećava čvrstina stabla, razvija bolji koren i povećava otpornost biljke (naročito na niske temperature).
Rasađivanje na otvorenom polju obavlja se kada biljčice imaju 5-6 listova.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.