Prisustvo cikada (Cicadetta montana complex) u zasadima kupine

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522705
    Dražić Milena
    Učesnik

      Na području Kolubarskog okruga tokom vizuelnog pregleda zasada kupine uočeno je prisustvo cikada (Cicadetta montana complex).
      Primarni domaćini su vrste roda Rubus (Rubus caesius L., Rubus idaeus L.).
      Cikade iz kompleksa Cicadetta montana su krupne, sa dva para krila koja su prožeta tamnim krilnim nervima. Veličina tela je od 16 do 20 mm. Jaja su žuta i izdužena. Larve su žute boje sa snažnim prednjim nogama koje im služe za kopanje kanala u zemljištu. Proizvode jak zvuk koji je specifičan za svaku vrstu. Ciklus razvoja cikada traje 2-3 godine, a u toku jedne godine dva puta dolazi do eklozije imaga. Prvi talas eklodiranja u našim klimatskim uslovima varira od 20. maja do 5. juna. Drugi talas pojave imaga dešava se polovinom avgusta meseca. Dužina života imaga je 2-6 nedelja. Nekoliko dana nakon pojave imaga dolazi do kopulacije. Potom ženka cikade u zarezima koje pravi, polaže jaja izduženog oblika, u grupama. Ženka može da položi od 400 do 500 jaja. Na jednoj grani može biti više zareza. Na ovim mestima nastaju trajna oštećenja. Rodne grančice se na mestima oštećenja lome što dovodi do njihovog sušenja. Razvoj položenih jaja traje dugo i do nekoliko meseci. Nakon piljenja larve se spuštaju u zemlju i nastavljaju svoj razvoj kroz pet larvenih stupnjeva. Larve migriraju u horizontalnim i vertikalnim pravcima u zemljištu, hrane se korenovim sistemom i tu sišu sokove tokom svog razvića do izlaska na površinu. Razvoj larvi u zemljištu može da traje više godina. Imaga mogu biti vektori virusa, a mesta u koje ženka polaže jaja mogu biti ulazni otvori patogena prouzrokovača bolesti.
      Suzbijanje: Osnovna mera je odsecanje i uklanjanje grana sa položenim jajima i njihovo spaljivanje. Navedena mera se preporučuje u cilju sprečavanja spuštanja larvi u zemljište, smanjenja populacije štetočina i izbegavanja oštećenja na korenu.
      Insekticidni tretman larvi, koje su napustile zemljište, ali nisu eklodirale može dati dobre efekte, ali se mora vršiti redovan pregled zasada kako bi se uočile prve larve i sproveo tretman u pravom trenutku. Zemljište u redovima treba da bude bez prisustva korovskih vrsta, jer se larve mogu skrivati na korovskim biljkama.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.