Priprema zemljišta za sadnju jagoda

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522456
    Petrović Milan
    Učesnik

      Припрема земљишта за садњу јагода
      Јагода као воћна врста се обично на једној парцели може интензивно гајити до четри године. Да бих се максимално у томе периоду искористио родни потенцијал морамо обратити пажњу поред осталих агротехничких мера и на саму припрему земљишта.
      Као преткултуре за подизање новог засада јагода најбоља су стрна жита,пасуљ,соја,грашак. Ако је на парцели био кукуруз,репа,кромпир или парадајз, као предкултура, јагоду на тој парцели не садити бар четри године јер у земљишту остају проузроковачи вертицилијума на које је јагода веома осетљива
      Уништавање коровских биљака требамо обавити месец дана пре саме садње и то употребом одговарајућих хербицида. После употребе хербицида неопходно је још једном преорати саму парцелу на мањој дубини.
      Пре формирања засада одрадити агрохемијску анализу земљишта у циљу информисаности о снабдевености земљишта хранњивим елементима. Оптимална ph вредност земљишта треба да буде између 5,5-6,5 што утврђујемо на основу агрохемијске анализе,да бих се што боље усвојиле хранљиве материје. Ако су вредности испод 5,5 требамо урадити калцизацију парцеле пре саме садње заједно са стајским ђубривом да бих вредност ph била оптимална у периоду саме садње. Количина стајског ђубрива по јединици површине се одређује на основу анализе и обично се креће око 30 тоне по хектару. Самом употребом стајског ђубрива повећавамо потенцијал коровских биљака и њихов развој.

      Орање парцеле треба обавити на дубини од 40 цм ако је лакше земљиште а на неких 50 цм ако је земљиште теже да бих било оцедно и мање задржавало воду јер саднице јагода не подносе забарене терене.Орање треба обавити када је оптимална влажност земљишта.
      Следећа операција је фрезирање, чиме се земљиште уситњава од прашкасте до ситно зрнасте структуре и то на дубини од 15 цм. Да бих се што боље формирале гредице у савременим системима гајења користи се полиетиленска фолија која се истовремено поставља приликом формирања гредица. Уједно се машински постављају и траке за наводњавање. Ширина гредица зависи од начина садње,да ли ће бити једноредни или дворедни систем садње живића,и креће се од 30 до 90 цм. Висина гредица је од 20 до 40 цм. Полиетиленска фолија се поставља из више разлога,спречава раст корова,дуже задржава влагу,сазревање плодова је раније, штити сам плод од механичких нечистоћа,спречава труљење плодова приликом кишних дана.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.