Priprema zemljišta za podizanje zasada kupine – Voćarstvo

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #519095
    Ana Prokić
    Učesnik

      Radovi na uređenju i pripremi zemljišta za sadnju uglavnom zavise od mikroreljefa, fizičkih i hemijskih osobina zemljišta, a posebno od toga kako je to zemljište ranije korišćeno, odnosno koja je predkultura ranije bila zastupljena. Posle odabiranje lokacije i parcele za podizanje zasada, potrebno je izvršiti kvalitetnu pripremu zemljišta. Ona se sastoji od čišćenja terena od šiblja, panjeva i višegodišnjih korova, zatim dubokog oranja, tanjiranja i fine propreme nepopsredno pred sadnju. Posle izvršenog čišćenja terena po celoj površini je potrebno rasturiti 30 – 50 t/ha dobro zgorelog stajnjaka, što zavisi od utvrđene količine humusa u zemljišta. Ako analize pokazuju da je zemljište siromašnije od predviđenih normi, pre oranja treba rasturiti i polovinu doze NPK đubriva predviđenu za meliorativno đubrenje. Unošenje organskih i mineralnih đubriva može se obaviti i posle oranja, a pre tanjiranja i frezerovanja, što je bolje ali teže izvodljivo. Meliorativno đubrenje je naročito potrebno ako su zemljišta nešto sabijenija, ilovasta ili suviše vlažna.
      Ako zemljište ima nisku pH vrednost, potrebno je izvršiti kalcifikaciju, odnosno unošenje materijala alkalne reakcije za podizanje pH vrednosti. Da bi se kiselost smanjila za jedan indeksni poen, odnosno povećala pH sa 5 na 6, dovoljno je uneti 3 – 5 t/ha krečnjaka (CaCO3). Sirovi krečnjak fino samleven nije pogodan zbog zbog sporog delovanja, dok je svaki oblik krečnjaka koji je pretrpeo termo obradu, a zatim fino samleven daleko efikasniji. Sredstva za kalcifikaciju treba unositi samo na osnovu analize i to postupno u dva navrata: pre oranja i pred finu pripremu zemljišta. Ako želimo da podignemo pH vrednost zemljišta za 2 poena, sredstva za kalcifikaciju treba unositi postupno svake druge godine, a nikako velike količine odjednom jer to može da spreči prijem biogenih elemenata (Fe, Zn, Mn, B ).
      Oranje izvršiti kasno u kasno leto ili ranu jesen. Oranje se izvodi do dubine od 30 cm, a kod nešto težih zemljišta i do 40 cm. Posle odležavanja i sitnjenja zemljišta (1-2 meseca) pristupa se finoj pripremi koja se sastoji u tanjiranju i frezerovanju uz korišćenje setvospremača u samoj završnici. Treba voditi računa da zemljište nije suviše vlažno, jer se tada kvari njegova struktura.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.