Preventivne mere za sprečavanje kljucanja perja kod koka nosilja

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518990
    admin
    Učesnik

      Кокошке се у току живота кљуцају и оштећују перје другим јединкама из различитих разлога. Губитак перја и телесног покривача су штетни, нарочито за носиље. На првом месту, то је опасно због појаве канибализма, који може да има и смртне последице по јединке. Свако оштећење перја и покривача доводи губитка енергије, што значи да се део хране користи за одржање енергије. Кокошке трпе бол, долази до појаве стреса и тада су птице подложније болестима. Постоје више врста кљуцања код кокоши: нежно кљуцање, грубо кљуцање, кљуцање око клоаке и агресивно кљуцање.
      Нежно кљуцање. Ово није опасно, јер птица само нежно кљуца друге птице не наносећи им повреде. Нападнузте птице игноришу ово кљуцање што значи да не осећају бол.
      Грубо кљуцање. Представља кљуцање перја у пределу леђа и око клоаке, које се звршава чупањем перја. Ишчупано перјер буде углавном поједено. Нападнута кокошка често бежи и склања се јер осећа бол. Уколико се агресивно кљуцање настави, жртва се некада преда, остаје мирна иако је изложена кљуцању.
      Канибализам. Овакво кљуцање појављује се након грубог кљуцања, када се појаве гола места без перја, онда се кљуцање наставља и по кожи, што изазива повреде на кожи, крварење, инфекције рана које доводе до смрти.
      Агресивно кљуцање. Ово кљуцање је усмерено на главу и врат друге птице. Иако често проузрокује оштећење, агресивно кљуцање је мотивисано неким другим узроцима (пре свега агресивним понашањем) и није појава која спада у исту групу с кљуцањем у пределу леђа и репа.
      Шта урадити да се спречи кљуцање.
      Амбијент- у почетку треба оставити исти светлосни програм на који кокошке нису навикле. Треба користити исте типове хранилица и појилица као и у одгоју. Кокошима треба одмах омогућити да користе простирку. Простирка је веома битна да би се подстицало чепркање као облик нормалног понашања и први фактор за спречавање кљуцања. Кад се пусте на простирку, а не на решеткаст под смањује се густина насељености у објекту, и тако се смањује фрустрацијаи нервоза међу кокошкама. Сува и чиста простирка је битна за нормално понашање јата. Недостак за чепркањем и кљуцањем повећава ризик за појаву канибализма. Простирка се може превртати или повремено додавати свежа и чиста простирка. Кокошке треба што пре пустати у испуст, што пре се навикну да излазе тако се и ризик од канибализма смањује на минимум. У почетку испуст треба бити ограничен док се кокошке не навикну. Квалитет исхране је такође уско повезан са кљуцањем перја. Храна која је сиромашна протеинима посебно метионином може довести до слабијег оперјавања. Слабија појава канибализма уочена је код јата која су храњена влакнима целулозе. Храна која у себи има целулозу се спорије једе па кокошке се више занимају током исхране па немају времена за кљуцање. Испусти који имају траву имају више целулозе, а кокошке су много више заузете кљуцањем траве.

      ПССС Јагодина Александар Цанић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.