Preduslovi za izvoz voća na tržište EU

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518134
    Janjić Biljana
    Učesnik

      Да би уопште могли да извозе робу на тржиште Европске уније потенцијални извозници би требало испунити све потенцијалне предуслове, као и документе. Они који би се бавили извозом суочавају се са потешкоћама у приступу извозним тржиштима. Један од веома важних предуслова је прилагођавање производа и стандарда квалитета циљним тржиштима. Додатне проблеме праве сталне промене у трендовима, прописима ЕУ.Велику препреку извоза из наше земље може представљати и прописи ЕУ и поступак увоза, стандарди квалитета. У већини случајева производи морају бити тестирани и сертификовани како би се осигурала усклађеност са захтевом увозника у оквиру њихових захтева и стандарда квалитета. Све ово захтева да они који производе тј.извозе имају одговарајућу технологију производње, прераде, манипулисања, маркетинга,контроле и слично.
      Општи захтеви за извоз у ЕУ
      1. Трговинска документација- документација која прати робу од места отпремања до коначног одредишта. Ова група докумената укључује:
      • Декларацију царинске вредности(процена вредности трансакције како би се утврдила царинска вредност за примену царинских прописа
      • Трговачку фактуру( доказ трансакције између увозника и извозника)
      • Спецификацију робе (опис производа)
      • Сертификат квалитета и сертификат порекла робе
      • Теретни лист
      • Попис паковања

      2. Теретна документација или транспортна документација
      -Камионски товарни листst (CMR) . Овај документ издаје превозник
      -Железнички товарни лист(CIM)
      -Авионски товарни лист(AWB)
      -Ата карнети- за привремени увоз без царине, издају привредне коморе
      -Теретница
      3. Посебни захтеви за извоз- Да би могла извозити у ЕУ свака земља мора испуњавати законски обавезујуће захтеве:
      -Сигурност хране- сигурност хране је главни приоритет ЕУ. Већина купаца Европе захтева додатне гаранције у облику сертификата(стандарда)као доказ имплементације. Управљање сигурношћу хране које се заснива на анализи ризика и критичких контролних тачака.
      -Захтеви паковања
      Амбалажа мора бити у складу са европским законодавством о тежини као и сигурности за здравље потрошача и за животну средину. Амбалажа од дрвета и биљних материјала може бити подвргнута фитосанитарним контролама. Паковани производи морају садржати информације неопходне за потрошача. Најпре мора одговарати садржај у паковању наведеној количини а у граници дозвољених грешака. Веома често захтеви купаца ЕУ су и да материјали амбалаже буду 100% еколошки и могу се рециклирати.
      -Захтеви за означивање
      У земљама чланицама ЕУ ознаке дају свеобухватне информације о садржају и саставу прехрамбених производа.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.