Pravo vreme za zaštitu breskve i nektarine od kovrdžavosti lista

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #515112
    Vulović Lidija
    Učesnik

      Ovo je pravi momenat kada treba razmišljati o zaštiti breskve i nektarine od gljivičnog oboljenja kovrdžavost lista breskve (Taphrina dephormans). Često se u praksi srećemo 4-5 nedelja posle precvetavanja pa sve do kraja vegetacije sa ovom pojavom, ali nažalost tada ne možemo ništa uraditi.
      Kovrdžavost lista breskve je najopasnija i ekonomski najznačajnija bolest breskve i nektarine. Osetljivost na ovaj patogen pokazuju sve sorte, podjednako ugrožava kako plod tako i samo stablo.
      Štete se ogledaju u dva nivoa: neposredni uticaj koji se ogleda u lošem kvalitetu ploda koji nema tržišnu vrednost i posredni uticaj koji se ogleda u ranom opadanju lišća i smanjenoj bujnosti stabla do potpunog propadanja.
      Mesec dana nakon precvetavanja na mladom lišću su vidljivi prvi simptomi oboljenja. Gljivica napada međućelijski prostor prouzrokujući deformisani rast koji se manifestuje u vidu kovrdžavosti crvenkastog lišća koji imaju izgled kao da su prekriveni sitnim plikovima. Najpre oboli manji broj listova, ali kako se oboljenje širi list zakržljava i dobija izgled rozete. Listovi postaju nekrotični i prevremeno opadaju, što za posledicu ima ranu defolijaciju. Oboleli plodovi postaju ozbiljno deformisani. Na njima se pojavljuju kvrgava i naborana mesta, crvenkaste boje. Zaraženi plodovi opadaju prevremeno.
      Gljivice zimu provode na kori i pupoljcima, a tokom perioda vlažnog vremena spore se prenose do razmaknutih ljuspica pupoljka prouzrokujući infekciju. Ova bolest karakteristična je za prohladne vremenske uslove. Temperatura od 10 – 21°C su optimalne za pojavu ovog oboljenja.
      Suzbijanje Taphrina deformans se mora obaviti preventivno pre kretanja vegetacije i pre ostvarivanje zaraze. Po ostvarivanju zaraze se više ne može uticati na dalji razvoj bolesti.
      Jesenje plavo prskanje (kupanje voća) bakarnim preparatima i zimsko prskanje plavim uljem predstavljaju nezamenjivu zaštitu.
      Sledeći korak u zaštiti breskve i nektarine sprovodi se neposredno pred kretanje vegetacije u momentu kada se zasadi nalaze u fazi od mirovanja do potpunog razmicanja pupoljaka i pojave zelene tačke, a pre padavina.
      Kod sorata koje su u fazi bubrenja pupoljaka moguće je primena preparata na bazi bakra, a kod sorata gde je došlo do pojave zelene tačke preparata na bazi dodina.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.