Pravilna muža za dobar kvalitet mleka

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #520910
    admin
    Učesnik

      ПРАВИЛНА МУЖА ЗА ДОБАР КВАЛИТЕТ МЛЕКА

      У свету и код нас млечно говедарство представља најважнију грану сточарства од које добијамо важне прехрамбене производе и њихове прерађевине које у исхрани користимо свакодневно. Поред великог потенцијала за производњу млека, наши ресурси нису у потпуности искоришћени, делом због ограничених површина које се обрађују (мали поседи), малог броја млечних грла која се гаје на домаћинствима, ниске производње (млечности) и доста неискуства у хигијени муже, која је често разлог незадовољства самих произвођача и откупљивача млека. Да би се разумео проблем квалитета сировог млека неопходно је познавање анатомије и функције млечне жлезде, основних хигијенских поступака правилне муже и одржавања хигијене апарата пре и после муже.
      Виме (млечна жлезда) краве налази се између задњих ногу и састоји се од четири четврти (задње четврти су развијеније од предњих), односно мамарног комплекса, који су независни један од другог, али заједно учествују у лучењу млека и сиса које су ваљкастог облика дужине до 10 цм. Споља виме је пресвучено кожом на којој се налазе фине длачице једва приметна голим оком (изразито длакава вимена су веома лоших производних особина). Из жлезданог дела у коме се налазе млечне алвеоле које луче млеко, системом каналића, млеко се скупља у млечној цистерни и кроз сисни канал се празни. Виме се празни на два начина: сисањем телета и мужом (ручна или машинска). Да би добили квалитетно млеко, неопходно је обезбедити одговарајуће услове за мужу и складиштење млека, како не би дошло до његовог кварења, јер лако упија мирисе или прашину из околине и прљавих судова.
      Када је припрема лежишта у питању, пре него што се крене са мужом, сву мокру и прљаву простирку треба уклонити, растурити и ставити чисту и нову простирку, како не би балега и прљава простирка дошли у контакт са музилицом. Објекат би у сваком моменту требало да буде довољно осветљен како би музач могао да прати ток муже, без обзира да ли се ради о природном или вештачком светлу. Потребни је да музач визуално прегледа виме, да ли нема неких промена (оток-црвенило), овакви прегледи омогућавају да се види у каквом је стању виме.
      Припрема музача се састоји у одржавању личне хигијене, односно хигијене руку. Пре муже, сваки музач би требало да обуче чисту кецељу, јер радно одело је пуно нечистоћа и бактерија које би могле доћи у контакт са апаратом за мужу или млеком. Пошто обично радници на фарми или газдинству раде на исхрани и изђубравању објекта, обављају и мужу, тако пре муже би требало добро да оперу руке и дезинфикују их.
      Апарати за мужу у зависности од типа измузишта, сваки музач мора одржавати хигијену апарат на одговарајућем нивоу (чисти, опрани,суви, без видљивих нечистоћа). Уклоико се на фарми употребљава полупокретни систем измузивања где је вакум вод фиксни, а мужа се обавља у кантама (најчешћи начин муже на фармама преко 10 крава) непосредно пред мужу апарати се морају проверити. Сисне гарнитуре морају бити добро намештене, без оштећења сисних гума, сисних црева осталих делова апарата који могу угрозити мужу. Оптималан број пулсација је од 50-60 у минуту.
      Када су музач, лежишта и апарат припремљени, приступа се припреми животиње односно вимена. Припрема вимена се састоји у: прања вимена и масаже, измузивање првих млазева млека и дезинфекција вимена. Виме се пере тако што се испод вимена постави суд са млаком водом, како вода не би током прања падала на простирку и кваси је јер се тада стварају услови за развој бактерија. Такође, може да се користи суво прање вимена, које се обавља чистим пешкирима који се после прања одмах носе на прање. Након прања сиса, приступа се масирању вимена са обе шаке од базе вимена ка сисама, како би се стимулисало млеко да сиђе из млечних алвеола у цистерну да би га лакше помузли. Након прања и масирања неопходно је измусти прве млазеве млека, јер тиме се смањује укупан број бактерија у млеку. Измузивање млека се врши у посебан суд са црним дном, ако има неких промена у млеку (угрушака и крви) да бе се лакше уочили. После измузивања млека прелази се на дезинфекцију сиса, за то се користе убруси потопљени у дезинфекциона средства или спрејеви.
      Мужа се може обављати ручно или машински, у оба случаја сви претходни кораци морају бити испуњени како би добили одговарајући бактеријолошки квалитет млека. Правилна ручна мужа подразумева мужу целом затвореном шаком, вршити притисак на сису уз додатно благо повлачење на доле. При машинској мужи млеко се музе у канте или кроз млековод одлази у сабирник. Након припреме вимена стављају се музне чаше на сисе. Прво се сисне чаше стављају на задње, а затим на предње сисе. Када се поставе музне чаше и одпочне са мужом, константно се мора пратити ток муже да не би дошло до неких проблема. Мужа траје нормално 5-7 минута, толико траје деловање окситоцина. Када је мужа завршена приступа се дезинфекцији сиса. Дезинфекција сиса се врши потапањем у дезинфекциони раствор или спрејом. Приликом дезинфекције сиса дезинфикују се отвори сиса, сиса и база вимена. Након муже сисни канали су отворени још 30 минута, па дезинфекцију после муже не треба избегавати.
      Складиштење млека и прање опреме се врши непосредно после муже у лактофризу, који има функцију да у што краћем временском року охлади млеко на 4-6 степени и тиме спречи даљи развој бактерија. Прање апарата након муже је кључни фактор за одржавање хигијене и мора се изводити у потпуности. Прво се врши претпрање чистом водом без хемикалија 20-30 степени. Главно прање има за циљ уклањање протеина, масноће, минерала и бактерија. За главно прање се користе базно и кисело средство растворено у води. Прање апарата траје 8-10 минута на температури 40-60 степени. Базна средства се користе свакодневно и користи се за уклањање масноће, протеина и бактерија, а кисело средство се користи 1-2 дана у недељи и служи за скидање млечног каменца.
      Чистоћа краве је предуслов за добијање квалитетног млека, па је неопходно одржавање хигијене грла, поготову задњег дела тела првенствено вимена. Свакодневно изђубравање објекта смањује прљање животиња, што у многоме доприноси квалитету млека. Хигијена апарата за мужу, судова који долазе у контакт са млеком морају увек бити чисти.
      Aлександар Цанић ПССС Јагодина

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.