Prašna gar kukuruza ( Sphacelotheca reiliana )

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523728
    Rabić Belkisa
    Učesnik

      Prašna gar kukuruza ( Sphacelotheca reiliana )

      Sphacelotheca reiliana javlja se danas samo na pojedinim oranicama. U slučaju pojave vrlo je štetna, jer može smanjiti rod i do 90%. Znaci zaraze mogu se uočiti samo na generativnim organima. Zaražen klip je zakržljao, potpuno je uništen i pretvoren u crnu masu hlamidospora protkanu žilnim ostacima klipa. Komušine ostaju sačuvane i dugo zelene. Pojedini delovi metlice su zbijeni, strše u vis i pretvoreni u crnu masu hlamidospora poput roščića.
      Osim kukuruza napada i metlice sirka. Izvor primarne zaraze su hlamidospore koje us dospele u tlo i na površinu semena. Hlamidospore kliju u bazidiju s bazidiosporama koje nakon kopulacije inficiraju kukuruz u fazi nicanja, odnosno gljiva prodire u klicu i dalje se sistemicno širi kroz stabiljku. Iz stabiljke, micelj prodire u klip kojeg u celosti uništi, a može se proširiti i do metlice.
      Infekcija je moguća na temperaturama od 16-36, a optimalna je 24 stepena. Najpovoljnije je srednja vlaga tla. Ocena inteziteta napada I štetnosti se poklapaju I vrše se prema postoku zaraženih biljaka, jer takve biljke uopšte ne daju urod.
      Na zaraženoj parceli treba voditi računa o plodoredu i da se spale zaražene biljke.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.