Pojava podgrizajućih sovica na povrću

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517726
    Stanković Violeta
    Učesnik
      Појава подгризајућих совица на поврћу

      Због великог броја различитих врста подгризајућих совица, због њихове исхране на различитим гајеним биљкама и широке географске распрострањености проистиче и њихов економски знача.ј Као најштетније врсте подгризајућих совица код нас се наводе: озима совица на подручјима са черноземом, пролећна совица, совица ипсилон и усклична совица.
      Бројност озиме совице ове године је испод просека, међутим бројност ускличне совице је вишеструко већа од вишегодишњег просека.Подгризајуће совице се преко дана налазе у земљишту, а током ноћи подгризају и оштећују биљке у нивоу кореновог врата.Ова врста оштећења утиче на смањење биљног склопа и то се касније одражава на смањење приноса.
      Захваљујући специфичном начину живота подгризајућих совица и чињеници да оштећују биљке најчешће испод површине земљишта и како оштећења настају од старијих узраста гусеница, сузбијање ових штеточина је отежано и не може бити ослоњено само на хемијске мере сузбијања.Зато , успешно сузбијање ових штеточина поред пестицида, подразумева и примену агротехничких мера и ослањање на прогнозу и сигнализацију у оквиру интегралне заштите.
      Од агротехничких мера у борби против подгризајућих совица ради смањивања штета важно место припада плодореду, уништавању корова, наводњавању и оптималном ђубрењу.
      Разноврсном обрадом земљишта (међуредна култивација, заоравање стрњике, дубоко орање..) редукује се бројност подгризајућих совица, уништавање јаја, лутака и гусеница друге генерације подгризајућих совица и тиме смањује популација штеточина у наредној години.
      У сузбијању подгризајућих совица, значајну улогу има уништавање корова, нарочито током маја, јуна и августа месеца, пре масовне појаве лептира, јер се на тај начин уништавају корови чијим се нектаром лептири допунски хране.
      Хемијско сузбијање подгризајућих совица може се радити уношењем инсектицида у земљиште и фолијарним третирањем. Најбољи резултати се добијају уношењем инсектицида у земљиште пре сетве или расађивања поврћа на бази а.м. фоксим и а.м.хлорпирифос.
      При фолијарној примени инсектицида најбољи резултати добијени су применом инсектицида на бази хлорпирифоса. Због специфичног начина понашања гусеница подгризајућих совица, познато је да излазе на површину земљишта у вечерњим часовима, сузбијање треба обавити у касним вечерњим часовима и уз примену веће количине воде.

      Виолета Станковић, маст.инж. пољопривреде

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.