PLESNIVOST LISTA PARADAJZA – Fulvia fulva

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #590038
    Maksimović Slavica
    Učesnik

      Проузроковач плеснивости листа парадајза (Fulvia fulva) искључиво се јавља на парадајзу који се гаји у заштићеном простору. У случају јачег напада може проузроковати економске штете услед смањеног приноса и спорог сазревања плодова. Услови који доводе до појаве болести су најчешће висока релативна влажност ваздуха (преко 80%) и сувише густ склоп биљака који онемогућава проветравање. Ранијих година болест се појављивала у фази бербе, али задњих година то није више правило болест може бити присутна током скоро целе вегетације и узрокује страдање лисне масе, а посебно тамо где је повећана влажност.
      Симптоми болести се најчешће појављују на листовима, али могу се појавити и на лисним петељкама, цветовима, стабљици и плодовима парадајза. На лицу листа прво се појављују светлозелене или жуте пеге са нејасним ивицама, а на наличју листа, наспрам пега, долази до спорулације гљиве, што се манифестује у виду карактеристичне маслинастозелене смоласте и густе превлаке. У повољним условима превлака се шири, захвата цеo лист који некротира, увија се, вене и суши. С обзиром да је релативна влажност ваздуха знатно већа при површини земљишта, у почетку појаве болести најчешће су нападнути доњи листови, након чега се временом болест шири према врху биљке. Заражени листови отпадају пре времена. Симптоми болести се у нашим условима ретко јављају на отвореном пољу, сем у условима велике влажности.
      Патоген се у условима спољашње средине одржава у земљишту као сапрофит, или на биљним остацима у облику склероција и конидија. Такође, патоген се може пренети зараженим семеном парадајза. За развој ове гљиве од пресудног значаја су температура и релативна влажност ваздуха, тако да инфекције настају при температури од око 22-24°С, и влажности 90-95%.
      Узимајући у обзир циклус развоја гљиве и оптималне услове за развој најбољи резултати за контролу се постижу применом плодореда, уништавањем биљних остатака, дезинфекцијом земљишта и семена, употребом здравог расада, гајењем резистентних сорти и хибрида, избегавањем преобилних наводњавања и прегусте садње, те редовним проветравањем објекта. Парадајз за успешан раст и развој захтева нижу релативну влажност ваздуха, па у току читаве вегетације оптимум је 50-60%, а при цветању 45-50%. У условима високе релативне влажности ваздуха биљке су осетљиве на појаву болести, смањена је оплодња, транспирација, а самим тим и нормална исхрана биљке. Уколико се појаве први симптоми неопходно је урадити третман фунгицидима, како се болест не би проширила и изазвала дефолијацију, али тек пошто је са биљака уклоњено заражено лишће. Већина фунгицида који се користе за сузбијање пламењаче и црне пегавости парадајза делују и на проузроковача плеснивости листа парадајза. Најчешће се користе препарати на бази активних материја дифеноконазола и азоксистробина.
      ПССС ШАБАЦ, Славица Максимовић саветодавац за заштиту биља

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.