Plamenjača šećerne repe

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #605078
    Biljana Pavlović
    Učesnik

      Plamenjača šećerne repe Peronospora farinosa je jedno od značajnijih oboljenja šećerne repe s obzirom da prinosu mogi biti smanjeni i do 50%. Ovo oboljenje se uglavanom javlja na semenskoj repi, a sporadično na industriskoj.

      Simptomi oboljenja su uočljivi rano u leto, početkom juna meseca. Simptomi su prisutni na najmlađim listovima repe. Oni su zadebljali, deformisani sa kratkom peteljkom. Na licu lista su uočljive hlorotične pege, a na naličju beličasta prevlaka, koja kasnije postaje sivoljubičasta.

      Patogen prezimljava u vidu micelije u zaraženoj semenskoj repi. Ova fitopatogena gljiva može prezimeti I u odsečenim glavama šećerne repe, a neretko i na sitnoj neizvađenoj repi . Takođe, patogen se može održavati u vidu oospore u zemljištu. Micelija je jednoćelijska, neseptirana. Patogen formmiora duge razgranate konidiofore sa konidijama.  Najpovoljniji meteorološki uslovi su povećana vlažnost vazduha ili zemljišta u kombinaciji sa visokom temperaturom.

      Za suzbijanje ovog patogena značajne su kako indirektne, tako i direktne mere suzbijanja. Semensku repu je neophodno gajiti  odvojeno od industrijske. Zatim, biljne ostatke treba zaorati ili izvaditi i spaliti.  Posebno treba voditi računa o sitnoj repi i odsečenim glavama koje ostaju na njivi jer patogen može prezimeti u ovim biljnim ostacima. Potom, u gajenju šećerne repe veoma je važno primeniti plodored od 2-3 godine. Za setvu koristiti otporne sorte i hibride Takođe, za suzbijanje patogena mogu se primeniti hemijske mere.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.