- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina, 8 meseci ranije by Rabić Belkisa.
-
AutorČlanci
-
10.05.2023 u 14:27 #565707Rabić BelkisaUčesnik
Plamenjača crnog luka
Ova bolest tokom vegetacije uništava lisnu masu i dolazi do direktnih šteta na polju , smanjuje prinos i prouzrokuje trulež glavica pre vađenja i u skladištima, , izaziva je parazit Peronospora destructor. Rano u proleće u usevu se mogu uočiti pojedinačne biljke sa bledom bojom lišća koje zaostoju u porastu.
Na mestima infekcije lisno tkivo nekrotira usled čega se pojavljuju kraće ili duže pege, koje se šire do vrha lišća.U okviru ovih pega parazit sporuliše pa se obrazuje sivoljubičasta prevlaka od konidija i konidiofora. Obolelo lišće gubi turgor i počinje da vene, a kasnije se suši,a cvetonosno stablo se povija i lomi na mestu infekcije. Micelija iz obolelog lišća prelazi u lukovice i na unutrašnjim ljuspama pojavljuju se zagasite pege, a može doći i do truljenja lukovica.
Preventivne mere u suzbijanju ove bolesti crnog luka su uništavanje zaraženih biljaka, plodored i upotreba zdravog sadnog materijala. Luk treba saditi ili sejati na ocednim parcelama sa optimalnim brojem biljaka. Preporuka je da se luk ne sadi ( seje ) u blizini parcela, gde je i prethodne godine gajen .
Za suzbijanje plamenjače luka potrebno je pregledati usev jednom nedeljno. Preventivna prskanja luka u toku vegetacije daju dobre rezultate u suzbijanju parazita Peronospora destructor. U cilju zaštite mogu se koristiti preparati na bazi aktivnih materija: hlorotalonila ,propineba i bakarni preparati na bazi a.m. bakar- sulfata, a.m.bakar- oksida, a.m. bakar- hidroksida itd.
Na lišću luka nalazi se voštana prevlaka i na njemu se teško zadržava kap vode, rastvorima preparata treba dodati sredstvo koje će smanjiti površinski napon kapi a to su okvašivači.
Prilozi:
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.