Phomopsis viticola- Crna pegavost vinove loze

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517546
    Petković Aleksandar
    Učesnik

      Phomopsis viticola – Crna pegavost vinove loze (Ekskorioza vinove loze)
      Sin. Fusiococum viticola
      Ekskorioza je vrlo štetna bolest vinove loze. Usled pojabe ove obolesti, lastari bivaju najčešće oštećeni u osnovi,zbog čega dolazi do njihovog zaokruživanja i lomljenja. Pri jačoj zarazi, prinos se može smanjiti i za 30%. Zbog pojave bolestina lastarima, vrlo je otežana pravilna rezidba. Ova bolest napada samo Vitis viniferu.

      Simptomi: Na listovima se javljaju svetlozelene svetlo zelene kruzne pege sa tamnim centrom. Pri jakoj zarazi list požuti i otpadne. Na lastarima boslet se javlja najčešće na donjim (3-4) internodijama. Krajem proleća, početkom leta, početkom leta, na lastarima su svejasniji simptomi. Na pokožičnom tkivu nastaju razne promene:
      1) Tamno ljubičaste nekrotične pege, delimično ulegnute, jasno ograničene pege oko 1cm dužine.
      2) Izolovane crne kraste
      3) Površinske plutaste strukture koje mogu zahvatiti 1-2 internodije

      U jesen javljaju se završni simptomi u vidu izbeljivanja kore lastara, često u vidu ograničenih oaza. U Izbeljenoj kori se u toku zime i narednog proleća javljaju piknidi.
      Piknidi mogu biti toliko brojni, usled čega podižu epidermis, pa vazduh prodire ispod tkiva i tako lastaru daje srebrnastu boju.
      Iz kore lastara, micelija prelazi u sekundarnu koru, i u unutrašnjost drveta, te dolazi do truleži i raspadanja kore. Ovo kasnije izaziva uginuće čitavih izdanaka, po čemu je bolest dobila ima u SAD-u „Mrtva ruka“.

      Cuklus razvoja: Prezimi u obliku micelije i piknida u kori i u pupoljcima vinove loze. Piknidi se javljaju u proleće ispod u proleće ispod epidermisa lastara, kao i kroz pukotine u kori.
      U vlažnim uslovima, spore cure iz piknida i raznose se kišnim kapima, gde dospevaju na nove lastare i druge delove.
      Bolest može biti značajna ako se rano u proleće po kretanju vegetacije jave pljuskovi kada lastari dostignu 3-10cm dužine, i kada je srednja temperatura 5-7 0C, jer na toj temperaturi lastari slabo rastu i vrlo su osetljivi. Na malim rastojanjima bolest se širi tu u vinogradu, a na većim rastojanjima putem sadnog materijala.

      Suzbijanje: Pri rezidbi odstraniti sve zarazene lastare i izneti i spaliti. Staru koru na stablu sastrugati i spaliti. Obavezno izvršiti zaštitu posle rezidbe a pre kretanja vegetacije preparatima na bazi bakra.
      U početku vegetacije u fenofazi 1-2 lista, vršiti zaštitu protektivnim fungicidima kao što je kaptana i folpeta. Od sistemičnih fungicida se mogu se koristiti preparati na bazi a.materije tebukonazola.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.