Pastrnjak – Miloš Nikoletić

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #524046
    Nikoletić Miloš
    Učesnik

      Pastrnjak vodi poreklo iz srednje i južne Evrope. Gaji se zbog zadebljalog korena koji se koristi u kulinarstvu i preradjivačkoj industriji.Veća mu je hrannjiva vrednost od šargarepe.
      Takođe sadrži i eterično ulje prijatne arome. Gaji se na malim površinama i obično uz ostalo povrće. Tako se i prodaje , najčešće kao „ zelen“ za supu.
      Dvogodišnja je biljka. U prvoj godini razvija zadebljali koren koji je vretenastog ili konusnog oblika. Boja korena je žutomrka ili žućkasta,a unutrašnjost bela. Stranooplpdna je biljka.
      Otporan je na niske temperature pa prezimljava u polju. Setva se obavlja rano, u proleće dok ima dovoljno vlage u zemljištu.
      Zbog dobro razvijenog korena bolje podnosi sušu od ostalog korenastog povrća.Najveće prinose daje kada je zemljište umereno vlažno.
      Nema velike zahteve prema zemljištu.Dobro uspeva na dubokim, teškim, duboko obrađenim i dobro nađubrenim zemljištima. Na jako teškim zemljištimapastnjak može da obrazuje nepravilan koren.
      Osnovna obrada se obavlja na dubinu od30-35 cm. Najbolje je uraditi agrohemijsku analizu zemljišta i postupiti po savetu stručnog lica u preporuci o izboru, količini, načinu i vremena primene đubriva.Norme đubrenja su manje nego za šargarepu.
      U rano proleće se vrši kultiviranje i ravnanje.
      Setva se obavlja kako smo rekli rano u proleće na dubinu 2-3 cm. Dublja setva izaziva neujednačeno nicanje.
      Mere nege pastnjaka su proređivanje, okopavanje, prihranjivanje i ako treba zalivanje.
      Čuvanje pastrnjaka je slično peršunu i mrkvi i najbolje je to obavljati u hladnjači.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.