PAMUKOVA SOVICA –ZNAČAJNA ŠTETOČINA POVRĆA

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517255
    Mladenović Žaklina
    Učesnik

      ПАМУКОВА СОВИЦА –ЗНАЧАЈНА ШТЕТОЧИНА ПОВРЋА
      Жута кукурузна совица или памукова совица Helocoverpa armigera представља космополитску врсту раширену у целом свету. Од почетка деведесетих година прошлог века нагло се повећава ареал њеног ширења, а све је последица глобалног загревања.
      Иначе ово је најопаснија штеточина памука и кукуруза. Иначе изразито је полифагна јер се гусенице хране на око 250 биљних врста. Последњих година ова штеточина значајне штете прави на плодовитом поврћу и то првенствено на паприци и парадајзу. Понекад се може наћи и на пасуљу, грашку, соји и кромпиру.
      Памукова совица је лептир, чија боја крила варира од прљаво жуте до мрке боје.У току године има 2-3 генерације на отвореном пољу , а у пластеницима 5-6 генерација.На отвореном пољу прва генерација се развија крајем маја и током јуна, друга током јула, а трећа крајем августа и почетком септембра.Развој једне генерације у току лета се заврши за месец дана.Презимљава у стадијуму лутке у земљишту.
      Код нас је она примарна штеточина кукуруза.Највеће штете прави на клипу кукуруза и оштећења могу бити и до 50%. Региструју се и на парцелама под парадајзом и паприком и то нарочито ако су у близини кукуруза, и те штете могу да достигну и до 35%.
      Када се региструју штете у парадајзу и паприци, сматра се да су настале од кукурузног пламенца, који се такође може наћи у тим парцелама.Међутим ове две штеточине се по изгледу разликују и то гусенице пламенца су прљаво сиве боје, а гусенице совице су светлозелене до жуте боје.
      Штете памукова совица прави тако што се гусенице убушују у плодове и изгризају њихову унутрашњост.Нападнути плодови су подложни труљењу и веома брзо пропадају и самим тим губе на тржишној вредности.Поред ових штета гусеница се убушује у стабло повртарских биљака и уништава целу биљку.
      Сузбијање: Да би сузбијање било успешно важно је одредити оптимални рок третирања.Такође да би сузбијање гусеница хемијским путем било успешно, гусенице треба да буду у млађем стадијуму.Поред хемијских мера које су неопходне важно је спровести и низ агротехниких мера.Дакле потребно је водити рачуна о уништавању корова, као биљки хранитељки, квалитетна обрада земљиша, поштовање плодореда, оптимално време стеве, избор хибрида, употреба сертификиваног семена итд.
      Да би установили оптимални рок сузбијања потребно је поставити феромонске клопке, како би се пратила бројност штеточине.
      Код избора хемијских препарата строго треба водити рачуна о каренци, а њихова примена је оправдана уколико није дошло до убушивања гусеница у плодове поврћа.За сузбијање користити регистроване препарате са кратком каренцом.
      Такође заштита се може спровести и употребом биолошких непријатеља, кao што је су осице из рода Trichogramma, кoje паразитирају јаја ове совице, као и биолошки препарати на основи спора и токсина бактерије Bacillus thuringiensis.

      Жаклина Младеновић саветодавац за заштиту биља

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.