Otkrivanje estrusa kod krmača

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #573549
    Brajović Nebojša
    Učesnik

      <h2>Откривање еструса код крмача</h2>
       

      За успешно спровођење технологије производње у свињарству веома је важно, да се што је могуће тачније утврди почетак еструса,  да би се оплодња (припуст, или вештачко осемењавање), извршила у што оптималнијем времену.

      Код залучених крмача први знаци еструса, се јављају након 3 – 10 дана.

      Крмаче на почетку еструса показују немир, губитак апетита, скачу на друге свиње, али не стоје нерасту. Вулва отиче, постаје хиперемична, а из ње излази слузава течност. То су знаци „припремног стадијума“, (проеструса) , док у еструсу (24 – 48 сата) долази до спремности за парење, крмача тада стоји нерасту.

      Главни фактор који изазива рефлекс стајања код крмаче, сматра се да је мирис, који потиче од  андростенола, односно феромона нераста. Они се стварају у подвиличним жлездама нераста и концентришу се у пљувачци. Крмаче реагују и на оглашавање (гроктање) нераста, као и на сам контакт. Ако се пажљиво ради, тада је могуће открити 100 % плоткиња, које су заиста у еструсу. Важно је знати, крмаче се откривају нерасту, а не обратно и то се лако да приметити. Крмача се јасније и боље открива нерасту, ако се он креће испред, а не иза ње. О овој чињеници често се не води рачуна приликом изградње, или реконструкције објеката за припуст животиња. У погледу лакоће откривања еструса, крмаче се међусобно разликују.

      Када се примете спољашњи знаци полног жара, одгајивач би требало пажљиво да прати даљи ток збивања и да често врши тестове, са циљем откривања спремности крмаче за парење.

      Тест коленом се прво спроводи тако што одгајивач, коленом притиска слабине крмаче у почетку лагано, а затим снажније. Ако крмача све то подноси мирно прелази се на други тест, а то је тест обухватања.

      Тест обухватањем се ради тако што се крмача прво чешка у слабинском пределу, зати се обухвата, а када се руке саставе, врши се стискање. Ако крмача мирно прихвата и овај тест, прелази се на следећи тест.

      Тест притискањем леђа врши се најпре слабо, а затим све снажније, тако да се истовремено и коленом врши притисак на слабински део. После овог теста прелази се на још један тест.

      Тест јахањем, када се седа на леђа крмаче и ако она мирно стоји, спремна је за оплодњу и у року од 12 -14 сати требало би је припустити, или вештачки осеменити.

      За утврђивање полног жара, најбоље је применити наведене тестове у присуству нераста, када су резултати још поузданији. Крмаче које нису у еструсу беже од нераста, а оне спремне за оплодњу траже његову близину, спремно подносе његово „удварање“ и скакање на њих.

       

      Дипл. инг Небојша Брајовић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.