Osnovni uslovi podizanja kupinjaka – Ljiljana Gvozdić

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 7 godine ranije by Gvozdić Ljiljana.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #513125
    Gvozdić Ljiljana
    Učesnik

      Rentabilnost i uspeh gajenja kupine umnogome zavisi i od samog perioda podizanja zasada, te se pravilnom izboru mesta, položaja, pripreme zemljišta, izboru sorte idr. treba posvetiti velika pažnja.
      Kupina je višegodišnja biljna kultura, pa sa izborom mesta ne treba grešiti. Zbog mnogo lakše realizacije poslova, naročito berbe, kupinjake treba podizati u blizini puta, naselja, a od velikog je značaja i blizina hladnjače. Kupina je prilagodljiva svim ekspozicijama terena, ali joj najviše odgovaraju nagibi gde se ne zadržava voda i hladan vazduh, tj. topli i osunčani položaji. Ukoliko su južni krajevi kupinu treba saditi na severnim i severnozapadnim terenima, a u severnim krajevima treba je saditi na južnim i jugoistočnim položajima. Osetljiva je na letnje, veoma tople vetrove koji direktno smanjuju vlažnost vazduha i zemljišta
      Odgovarajuća zemljišta, odnosno ona na kojima su uspesi gajenja najveći su srednje teška, duboka, koja čuvaju vlagu, a pH im je oko 6. Zemljišta koja su laka i peskovita slabije zadržavaju vlagu, siromašnija su, pa ih je potrebno popravljati organskim materijama (stajnjakom ili zelenišnim đubrivom). Na teškim zemljištima kvalitet ploda je slabiji, prinosi su niski, prethodno ih je potrebno popravljati (meliorativno kalcifikacijom i unošenjem organskih materija), što samim tim ukazuje da su nepovoljna za proizvodnju kupine.
      Kupina najbolje podnosi područja sprohladnim i vlažnim letom, a blagim zimama. Izbegavati teška zemljišta sa slabom drenažom, iz razloga što koren kupine ne podnosi veliku vlažnost. Izdanci kupine smrzavaju pri t od -10 do -17°C, a ukoliko su ispod snega mogu podneti i do -25°C. Kada se smenjuju prolećne temperature, sa većim oscilacijama iz plusa u minus, mogu se izazvati veće štete na zasadu. Otpornost zavisi i od blagovremeno i pravilno odrađenih agromera.
      Voda je izuzetno važna kako za razvoj ploda, tako i za rast jednogodišnjih izdanaka. Sobzirom da kupina ima plitak korenov sistem tokom leta zahteva redovno navodnjavanje, gde se postižu odlični rezultati instaliranjem i upotrebom sistema za navodnjavanje kapanjem. Za čuvanje vlage moguće je i zatravnjivanje međurednog prostora.
      Prilikom pripreme zemljišta, zavisno od parcele, potrebno je blagovremeno odraditi poslove: vađenje žila i panjeva, uništavanje korova, obradu, ravnjanje zemljišta i dr. Za rad koristiti odgovarajuću mehanizaciju, a kada se zemljište očisti, prilikom pristupanja đubrenju, organskom i mineralnom, najbolje je upravljanje po preporuci na osnovu odrađene agohemijske analize zemljišta.
      Loše predkulture za podizanje kupinjaka su krompir, paradajz, paprika, malina, vinova loza, breskva i jabuka, a odgovarajuće predkulture su sudanska trava, ovas, raž i pšenica.
      Izboru i kvalitetu sortimenta takođe treba posvetiti veliku pažnju, zato što ukoliko se tu naprave greške kasnije se ne mogu, ili se neke veoma teško mogu ispraviti.

      Ljiljana Gvozdić dipl.inž.polj.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.