- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina, 3 meseci ranije by Janjić Marija.
-
AutorČlanci
-
22.09.2023 u 12:21 #572857Janjić MarijaUčesnik
Organska proizvodnja povrća je način uzgoja povrća bez upotrebe sintetičkih pesticida, herbicida, đubriva ili genetski modifikovanih organizama (GMO). Ovaj vid proizvodnje naglašava održivost, zdravlje zemljišta i ekološki prihvatljive prakse.
Osnovni principi organske proizvodnje povrća kojih se proizvođači moraju pridržavati:
Zdravlje zemljišta:
Usredsredite se na održavanje zdravlja zemljišta kroz prakse kao što su kompostiranje, pokrivni usevi i plodored. Ne korisitite sintetička hemijska đubriva i pesticide koji štete mikrobiologiji zemljišta.
Plodored:
Rotirajte useve kako biste sprečili iscrpljivanje zemljišta i smanjili nakupljanje štetočina i bolesti. Tipična rotacija uključuje sadnju različitih porodica povrća u određenom nizu.
Kompostiranje i organske materije:
Koristite kompost za obogaćivanje zemljišta organskom materijom, poboljšavajući njegovu strukturu i plodnost. Uključite organske materijale kao što su ostaci useva i malč da biste poboljšali zadržavanje vlage i smanjili eroziju.
Upravljanje štetočinama:
Sprovesti strategije integrisanog upravljanja štetočinama (IPM) za kontrolu štetočina i bolesti.
Podstaknite prirodne predatore i korisne insekte kako bi držali pod kontrolom populaciju štetočina.
Upravljanje korovom:
Koristite malč, pokrivne useve i ručno plevljenje za kontrolu korova bez herbicida. Odgovarajući razmak i odabir biljaka takođe mogu pomoći u suzbijanju rasta korova.
Ne-GMO i organsko seme:
Koristite organsko, ne-GMO seme i izbegavajte genetski modifikovane (GMO) sorte. Čuvajte seme domaćih-autohtonih sorti kako biste sačuvali nasleđe i tradicionalne sorte useva.
Očuvanje voda:
Koristite efikasne sisteme za navodnjavanje kao što je navodnjavanje kap po kap da biste smanjili utrošak vode. Poboljšavajte zdravlje zemljišta kako biste poboljašali zadržavanje vode.
Biodiverzitet:
Podstičite biodiverzitet sadnjom različitih useva i stvaranjem staništa za korisne insekte i divlje životinje. Izbegavajte uzgoj u monokulturi, koji može biti podložniji štetočinama i bolestima.
Organska kontrola štetočina:
Koristite prirodne i organske metode za suzbijanje štetnih inekata i bolesti, kao što su ulje nima (neem oil), dijatomejska zemlja i insekticidni sapuni, kada je to potrebno. Korisni insekti kao što su bubamare i parazitske ose mogu pomoći u kontroli štetočina.
Vođenje evidencije i sertifikacija:
Vodite detaljnu evidenciju poljoprivrednih praksi i inputa za organsku sertifikaciju, ako želite da sertifikujete svoju proizvodnju. Pridržavajte se standarda organske sertifikacije.
Održive prakse:
Smanjite potrošnju energije korišćenjem obnovljivih izvora energije kada je to moguće. Smanjite otpad kroz reciklažu i kompostiranje.
Kontinuirano učenje:
Budite informisani o najnovijim praksama i istraživanjima organske poljoprivrede. Učestvujte u radionicama, konferencijama i lokalnim zajednicama organske poljoprivrede.
Organska proizvodnja povrća zahteva holistički pristup koji uzima u obzir međusobnu povezanost zdravlja zemljišta, zdravlja biljaka i održivosti životne sredine. Prateći ove principe, organski uzgajivači imaju za cilj da proizvedu zdravo, ukusno povrće, minimizirajući uticaj proizvonje istih na životnu sredinu.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.