- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 7 godine ranije by Marković Boban.
-
AutorČlanci
-
22.12.2017 u 13:08 #513934Marković BobanUčesnik
Osnovni preduslovi za gajenje brusnice
Na ovim našim terenima brusnica kao voćna vrsta do pre par godina bila je prilično nepoznata. Nakon njenog može se reći protežiranja u stručnim publikacijama i kroz ostale medije po pitanju hranjivih i zdravstvenih svojstava koji se ogledaju u njenoj kako hranjivoj i biološkoj vrednosti tako i da je izvor antioksidanata, došlo je do blage zainteresovanosti i ekspanzije sadnje ove voćne vrste. Međutim, sve ovo se radi više u hobi formi, bez ispitanog sortimenta gde su zastupljene evropske i američke sorte, na malim površinama bez jasnog predznanja o optimalnim odnosno povoljnim agro-ekološkim činiocima koji su osnovni preduslov za njeno uspešno i isplativo gajenje. Njih na prvom mestu čine klimatski uslovi, količina vlage i naravno samo zemljište kao osnovni činilac.
– Zemljište mora da ispunjava na prvom mestu tri osnovna uslova a to su da je blago glinovito i da je humusno (3-4%) sa određenom ph vrednošću. Parcele na kojima se planira sadnja trebaju da su pod blagim nagibom (2-4%), sa relativno visokim podzemnim vodama naročito u letnjem periodu (0.3-1.0 m). Međutim zemljišta koja su slabo ocedna i zadržavaju višak vode na manjoj dubini mogu biti veoma nepovoljna za rast i plodonošenje. Što se tiče ph vrednosti busnica se može gajiti na zemljištu koje je u parametrima od jako do umereno kiselog odnosno ph vrednosti od 3 do 5,5. Generalno gledano, zemljište treba da bude humusno i blago peskovito, nikako ravno jer zadržava površinsku vodu ako nije propusno, sa ph vednošću u granicama koselosti.
– U klimatske činioce na koje treba obratiti pažnju spadaju temperatura, količina padavina a sve je to usko povezano i sa dužinom vegetacionog perioda. Što se tiče temperatura treba razgraničiti temperature u periodu vegetacije i u periodu mirovanja. U vegetacionom periodu optimalne su od 15-28. Niže temperature usporavaju životne procese a samim tim produžavaju vegetaciju i vreme zrenja plodova. Visoke temperature sa druge strane su nepovoljne jer pojačavaju evaporaciju i pojavljuju se ožegotine na plodovima. Otpornost na niske zimske temperature je odlična. Vegetacioni period u našim uslovima gajenja trebao bi da bude oko 150 dana a to podrazumeva vreme od poslednjeg prolećnog mraza do prvog jesenjeg.
– Što se tiče potreba za vodom, posebnu pažnju treba obratiti prema količini vodenog taloga u vegetacionom periodu i on treba da bude do 300 ml sa dobrom raspoređenošću. Ova količina može da bude znatno manja ako imamo optimalnu visinu podzemnih voda međutim ako to nije slučaj onda treba razmišljati o sistemu za navodnjavanje koji je neophodan zbog plitkog korena koji jako oseća deficit vlage a samim tim se smanjuje kako prinos tako i kvalitet plodova. Navodnjavanje, zbog plitkog korena, ne mora biti sistemom kap po kap već može da se vrši i rasprskivačima odnosno orošavanjem.
Uz sve ovo da bi proizvodnja bila kvalitetna i berićetna normalno moraju da se primene i ostale mere nege koje podrazumevaju kako zaštitu od korova naročito u prve tri do četri godine od sadnje, tako i mere prihrane i po potrebi hemijske zaštite od biljnih bolesti i štetočina našta je brusnica prilično otporna.
Boban Marković
Dipl.inž.voćarstva i vinogradarstva
PSSS Smederevo -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.