- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 6 godine, 3 meseci ranije by Stamenković Saša.
-
AutorČlanci
-
02.10.2018 u 16:22 #514680Stamenković SašaUčesnik
Prilikom osnivanja zadruge, članovi mogu ulagati novac ili nenovčane uloge u vidu stvari i prava koji naravno, moraju biti izraženi u novčanoj protivvrednosti.
Ovi ulozi zadrugara se tretiraju kao osnovni kapital zadruge. Najmanji osnovni kapital zadruge iznosi 100 dinara.
Zadružnim pravilima određen je i najmanji ulog svakog zadrugara ponaosob. Takođe, ulog ili deo uloga se ne vraća članu zadruge. Kako je predviđeno zakonom, ovaj kapital je nemoguće založiti ili ga tretirati kao predmet izvršenja ili obezbeđenja za obaveze zadrugara u vreme kada su članovi zagruge.
Član zadruge može imati samo jedan ulog. Ovi ulozi po pravilu nisu i ne moraju biti jednaki.
Zakon o zadrugama definiše mogućnost povećanja kapitala zadruge, a kada to skupština zadruge odluči putem uloga novih članova, ili povećanjem uloga postojećih zadrugara.
Kapital zadruge je moguće uvećati i ukoliko se ostvarena dobit ne raspodeli zadrugarima već uloži u zadrugu.
Osnovni kapital zadruge može se smanjiti odlukom skupštine zadruge, ali ne ispod zakonom propisanog minimalnog novčanog osnivačkog kapitala, od simboličnih 100 dinara.
Zadruge koje se osnivaju bez uloga članova, kapital za osnivanje i poslovanje obezbeđuju iz članarine. Iznos članarine se određuje pravilima zadruge i to u jednakom iznosu za sve osnivače, kao i za zadrugare koji pristupe zadruzi nakon osnivanja.
Ukoliko žele da napuste zadrugu, ili izgube status zadrugara, članarina se ne vraća.
U slučaju da se zadruge osnivaju i posluju na osnovu uplate članarina, Zakon o zadrugama se ne primenjuje.Saša Stamenković, diplomirani inženjer poljoprivrede za ekonomiku
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.