- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 7 meseci ranije by Hodžić Silvija.
-
AutorČlanci
-
24.05.2021 u 17:21 #517548Hodžić SilvijaUčesnik
Organska poljoprivreda znači da želite da radite u skladu sa prirodom, a ne želja da je treba pobediti. Postoji mnogo razloga zašto se treba baviti organskom proizvodnjom, jer ovaj način proizvodnje štiti buduće generacije, ne dozvoljava hemikalijama da uđu u lanac ishrane, štiti zdravlje proizvođača, pomaže malim gazdinstvima, podržava ekonomiju, štiti kvalitet vode, smanjuje eroziju zemljišta, štedi energiju, hrana ima bolji ukus…
Da bi se zasnovala voćarska organska proizvodnja, teren na kome se podiže voćnjak mora biti prostorno izolovan od mogućih izvora zagađenja kao što su stočarske farme i prerađivački kapaciteti, zatim je neophodno obezbediti odgovarajući kvalitet vode za navodnjavanje i osposobljenost stručnjaka i proizvođača za organsku poljoprivredu. Ovaj vid proizvodnje se zasniva na rotaciji kultura i dodavanje kompostirane ili nekompostirane organske materije, đubrivima životinjskog porekla, leguminozama, zelenišnim đubrenjem, mehaničkoj obradi, biološkim pesticidima. Podrazumeva se maksimalno korišćenje obnovljivih izvora energije, održavanje genetske raznovrsnosti agro i ekosistema i zaštite životne sredine.
Pre zasnivanja organske proizvodnje voća treba predvideti sledeće preduslove: prirodni uslovi za podizanje zasada, tehnologija gajenja u zasadu i organizovanje proizvodnje, radna snaga, oprema i mehanizacija, transport, skladištenje proizvoda, prodaja. Svi navedeni elementi su neophodni za uspešno gajenje voća metodama organske proizvodnje. Treba izbegavati zemljišta koja su plitka, teška, zbijena, zabarena i glinovita, krečna i suva, kao i zemljišta sa visokim nivoom podzemnih voda . Proizvođač organskih proizvoda je dužan da se pridržava propisanih uslova za organsku proizvodnju, dok ovlašćena kontrolna organizacija (sa kojom proizvođač zaključuje ugovor) utvrđuje da li je proizvod proizveden u skladu sa zakonom i pratećim propisima, i kao potvrdu tome izdaje sertifikat.
Svi oni proizvođači koji žele da se bave organskom proizvodnjom ili nešto više da saznaju o organskoj proizvodnji trebali bi pre svega da se upoznaju sa Zakonom o organskoj proizvodnji i Pravilnikom o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje. Sledeći korak je prijava parcela za organsku proizvodnju sertifikacionoj kući, koja se može poslati na više adresa kako bi izabrali najpovoljniju sertifikacionu kuću. Naime, sertifikaciona kuća će Vam poslati odgovor i ponudu za sertifikaciju. Potom sledi sklapanje ugovora sa sertifikacionom kućom i njihova prva kontrola. Savet je da se ugovor potpiše i prva kontrola obavi pre ubiranja proizvoda u tekućoj godini kako se ne bi gubila jedna godina konverzije,ako se radi o već postojećoj konvencionalnoj proizvodnji. Ovo se pre svega odnosi na višegodišnje zasade. Period konverzije počinje od dana zaključenja ugovora sa sertifikacionom kućom od kada počinju da se primenjuju metode organske biljne proizvodnje. Konverzija je ustvari period prilagođavanja i prelaska parcela i proizvođača iz konvencionalne proizvodnje u organsku. Konverzija za voćarske kulture traje tri godine, ukoliko kontrolor sertifikacione kuće ne odredi drugačije.
Na jednom gazdinstvu može istovremeno da se primenjuje i konvencionalna proizvodnja, ali ne iste biljne vrste koja se uzgaja u organskoj proizvodnji, već onih vrsta ili sorata koje se međusobno lako razlikuju. U tom slučaju proizvodi koji se koriste ili su dobijeni u organskoj i konvencionalnoj proizvodnji moraju biti strogo razdvojeni i mora se voditi posebna evidencija – knjiga polja za organsku i konvencionalnu proizvodnju. Zakon, pravilnik, spisak akreditovanih sertifikacionih kuća, uredbe o podsticajima za organsku proizvodnju, i druge informacije mogu se naći na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.Silvija Hodžić, dipl.ing.
savetodavac iz oblasti voćarstva -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.