Oprema za ličnu zaštitu

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec ranije by Đukić Ružica.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #598614
    Đukić Ružica
    Učesnik

      Пољопривредни произвођачи приликом примене пестицида увек требају да користе  основну опрему за личну заштиту (заштитно одело, адекватне заштитине рукавице, маске за заштиту дисајних путева, наошаре за заштиту очију и чизме)

      РУKАВИЦЕ су најважније део личне заштитне опреме, јер се свака активност обавља коришћењем руку, и оне су најчешће у опасности првог контакта са пестицидима. Нису све рукавице погодне када се ради са пестицидима За заштиту руку користе се нитрилне рукавице, које имају одговарајући стандард, а најважније да имају ознаку да се погодне за рад са хемикалијама и да одговарају стандарду  EN374.ЗАШТИТНА ОДЕЋА мора бити дугачких рукава и ногавица, са капуљачом, израђена од посебног материјала који не пропушта честице или раствор средства, и треба да одговара стандардима   При избору и употреби ЗАШТИТНЕ МАСKЕ за једнократну употребу, такозваних респиратора за честице у циљу заштите носа и уста, требало би имати у виду да маске које пољопривредни произвођачи  често носе као заштита од прашине приликом обављања неких уобичајних послова на којима се ствара прашина нису прикадни за употребу приликом рада са пестицидима. На респиратору или маски потражити одговарајући стандард и најважније погледати који степен заштите пружају,ЗАШТИТНЕ НАОЧАРЕ И ВИЗИРИ треба да  пружају највећи степен заштите од прскања хемикалија или капљица или честица које може донети ветар. У вези са овим, предност треба дати наочарима или визирима који имају ацетатно стакло, у односу на оне који имају стакло од поликарбоната. Наочаре треба да су лагане, удобне за ношење и да не магле. Погодније су наочаре које имају каиш и које чврсто остају на глави током рада, у односу на класичне наочаре. Веома погодну заштиту лица и очију пружају визири, коју дају комплетну заштиту вида и коже лица. ЗАШТИТНА ОБУЋА подразумева гумене чизме које нису пропусне за воду и које могу да се лако оперу. Не користити свакодневну обућу, ципеле, спортску обућу, па ни плитку гумену обућу.

      Прво се облачи заштитно одело, испод је лака памучна одећа, потом се обувају чизме. Преко чизама се стављају ногавице од одела, да се у случају приспања средства на ногавице течност не би сливала у чизме. Потом се ставља заштитна маска, па наочаре, и на крају се на руке стављају рукавице. Скидање опреме је обрнутим редом, а пре скидања рукавице се, док су још на рукама, оперу водом.Респираторне маске би требало заменити након завршетка посла, у складу са степеном контаминације. Ако у радној средини није велики степен контаминације, могу се користи више пута, а полумаске и доста дуже, при чему су полумаске са променљивим филтерима веома трајне до издрљивости материјала, а мењају се само филтери. Рукавице треба мењати другим паром након два часа ношења, а одбацују се ако су поцепане или пробушене, јер тада не пружају никакву заштиту.

      Лична заштитна опрема не захтева посебне мере одржавања. Након употребе треба да се оперу поједини делови ове опреме, обавезно рукавице и чизме. Маске и полумаске се само обришу, као и наочаре или визири. Све се чува на сувом, тамном и хладном месту, заштићено од прашине, до поновне употребе

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.