Održavanje povoljnog vodnog, vazdušnog i toplotnog režima zem.u stalnim zasadima

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 7 godine ranije by Rangelov Ivan.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #513869
    Rangelov Ivan
    Učesnik

      Obradom zemljišta već podignutih stalnih zasada voća i vinove loze uz druge agotehničke mere u stalnim zasadima kontrolišemo razvoj korovskih biljaka,održavamo i povećavamo plodnost zemljišta.
      Pravilnim unosom ogranskih i mineralnih djubriva a prema rezultatima agrohemijske analize zemljišta i u zavisnosti od faze razvoja biljaka direktno utičemo na kvalitet i količinu prinosa .
      Ograničavajući faktori proizvodje nisu samo neadekvatna upotreba min.i org.djubriva zakorovljenost parcele već i održanje optimalnog vodno/vazdušnog i toplotnog režima zemljišta.
      To se postiže uz ostale faktore i dobrom obradom medjurednog prostora u zasadima.Pored klasične obrade raonim plugovima kao i rotacionig orudja i podrivanjem tzv.čizel plugovima.
      Čizel plugovi imaju izuzetno velike prednosti ,posle operacije razrivanja ostaje ravna površina , velika ušteda energenata nema potrebe za dodatnim ravnanjem terena,dno brazde je grebenasto što omogućava bolju cirkulaciju vlage a i sprečava se pojava tzv.plužnog djona koji se javlja u obradi raonim plugovima.
      Obrada u medjurednom prostoru se izvodi u jednom prohodu bez slogova i razora gde nema potrebe za tanjiranjem ili freziranjem što uveliko smanjuje troškove poljoprivredne proizvodnje te povećanju prihoda polj.proizvodjača .
      Obradom čizel plugovima stvara se povolji vodni,vazdušni i toplotni režim u zemljištu,unose se i zaoravaju biljni ostatci,organska i mineralna djubriva u dubinu,stvaraju se povoljni uslovi za odvijanjefizičkih,hemijskih,bioloških i mikrobioloških procesa kao i uništavaju korovske biljke.
      Obradom medjurednog prostora u stalnim zasadima čizel plugovima sprečava se gubitak vlage u toku vegetacije,poboljšava se protok vlage duž profila zemljišta,bolje se akumulira vlaga u jesenjem ,zimskom i ranoprolećnom periodu te se smanjuju efekti deficita vlage.

      Dipl.ing.Ivan Rangelov, PSSS Niš

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.