- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina, 2 meseci ranije by Nešković Suzana.
-
AutorČlanci
-
25.09.2023 u 22:54 #573175Nešković SuzanaUčesnik
ПССС Србије већ деценијама континуирно раде на контроли плодности земљишта. Лабораторије којима располажу ПССС Србије имају у по неким крајевима традицију дугу и по неколико деценија. Темељним и дугогодишњим радом агрохемијских односно педолошких лабораторија, пружена је огромна подршка очувању земљишног квалитета.
Осим очувања, велики значај је и адекватна подршка побољшању плодности земљишта. То се пре свега заснива на комплетно експериментално заснованим подацима о обезбеђености земљишта макроелементима. Саветодавци након урађених анализа дају препоруку о избору формулације за ђубрење, количини и времену примене.
Управо праћењем и проверама ефекта након препоручених минералних и органских ђубрива, осетно је побољшано стање и квалитет земљишта. Највећи ефекат је очигледно у поправци киселих земљишта. Анализом годишњих података на бази урађених узорака, подаци иду у прилог промени пХ вредности земљишта јер се све више смањује удео јако киселих и киселих земљишта.
Свакако да треба похвалити мере ресорног министарства и локалних самоуправа које су годинама омогућавале бесплатну набавку кречног материјала и других побољшивача земљишта.
Правилним избором ђубрива, одржан је или побољшан ниво појединих хранива у земљишту. Конкретно на подручју шумадијског округа то се односи на садрћај лакоприступачног фосфора.
Са друге стране, природно повећан садржај калијума у земљишту, допринео је да избор ђубрива буде усмерен на ограничен унос овог хранива. Суштина је рационална и сврсисходна употреба ђубрива али и заштита од штетног дејства његовог сувишка у земљишту.
Посебно је битно очување хумуса у земљишту као и очување добре структуре која се између осталог управо обезбеђује добро избалансираним присиуством органских и неорганских материја у земљишту.
Сузана Нешковић
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.