- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec, 1 nedelja ranije by Janković Predrag.
-
AutorČlanci
-
11.12.2024 u 13:52 #597859Janković PredragUčesnik
Обрезивање папака код оваца и коза
Папке код оваца и коза трба редовно контролисати како не би дошло до прерастања или обољења папака. У зависности од врсте пашњака односно подлоге којом се животиње крећу папци се и троше више или мање, па се тако по каменитом пашнјаку више троше него по меком.
Обрезивање папака не треба радити по топлом времену и када су овце високо бремените. Лакше је обрезати папке усред неке росе или кише. Обрезивање папака је добро комбиновати са другим пословима као што је стрижа или третирање против паразита. Најбољи пример како треба да изгледају обрезани папци су папци неког новорођеног јагњета. Да би смо знали дали је потребно и када вршити обрезивање папака најбоље је редовно пратити раст папка и начин на кји се овце крећу дали је „нормалан“ или можда болан. За обрезање папака потребано је имати нож и маказе за папке а могу да се употребити и клешта за жицу са тупим врхом.
Приликом обрезивања папака нога животиње се држи чврсто, папак треба да се очисти од блато и балеге, пажљиво погледа дали има знаке труљења, које је боје, дали мирише и третирати на одговарајући начин. Ножем се очисти сва нечистоћа из папка, али несме да се зађе предубоко само колико је захваћено. Потом иде обрезивање око ивице сечући мале комадиће без журбе. Треба исећи и папак у задњем делу ако дотиче тло.
Дезинфекција папака
За дезинфекцију папака могу да се користe:
– бакар сулфат 10-20% (CuSO₄)
– формалин 5-10%
– цинк сулфат 10-20% (ZnSO₄)
Бакар сулфа и формалин се користе као раствор, односно купкa накоn обраде папака 2-3 min. поступак поновити након 2-4 недеље.
У новије време се користи цинк сулфат из више разлога:
– има добру продорност у ткивo између прстију 2-5 cm
– изазива позитиван ефекат на самој површини рожине
– мање је токсичан
– јефтинији је
– има бактерицидно дејство
– позитивно утиче на квалитет руна
– цинk је саставни део многих ензима, врши лечење и превенирање папака.
Цинк сулфат може да се користи као сува супстанцa и као раствор, купка 10% цинк сулфата за здраве животиње време проласка кроз купке је 2-5 min. Док за болесне животиње поновити трeтман за 5-7 дана и то са 20% цинк сулфат време проласка 2 min. И још једном за 3-4 недеље поновити поступак за све животиње и здраве и болесне са 10% раствор цинк сулфат.
Припрема раствора се врши са 22-35% цинка у супстанци ако је у питању монохидрантни.
1 кг супстанце у 14 л воде за 10% раствор
За 20% раствор упола мање воде.
При том је важно:
– да се орезивање папака врши на једно место
– обавезно је спаљивање делова рожине
– ако је могуће променити пашњак
– редовно вршити изћубравање објекта и дезинфекцију пода
– редовно дезификовати папке.
Микроорганизми који изазивају трулеж папака, касније и шепавост грла без домаћина живе 12 дана. Ако се буде користила прегонска испаша и будемо мењали пашњаке смањујемо могућност заразе.
дипл. инг. Предраг Јанковић
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.