Obrada strništa posle žetve

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #590012
    Veličković Violeta
    Učesnik

      Obrada strništa posle žetve

       

      Korovske biljke na obradivim površinama su biološki jake, jer čovek kod njih nije vršio selekciju  i  kao takve nisu izgubile otpornost na nepovoljne uslove sredine već se brzo i lako prilagođavaju čak i na herbicide, a sve u cilju opstanka.

      Kako posle žetve  rizomi divljeg sirka, pirevine ili zubače ne kreću svi već samo oni bliže površini, a rizomi iz dubljih slojeva miruju čekajući sledeću godinu, preporučuje se jedno plitko oranje na dubinu od oko 15 cm kako bi se svi rizomi izbacili na površinu, a klijavo seme sa površine ubacilo u dublji sloj.

      Tokom oktobra kada je suvo zemljište na parcelama  obaviti duboko zimsko oranje ( na koje je predhodno uneta preporučena količina NPK hraniva i stajnjaka )  koje pored ostalih agrotehničkih pogodnosti ima za cilj da plitko poorani sloj zemljišta ubaci na dno brazde, a rizome i klijavo seme izbaci na površinu gde tokom zime izmrzavaju.

      Prilikom jednokratnog dubokog oranja postiže se manja efikasnost na korove jer jednim  oranjem nećemo moći da površinski sloj zemljišta ubacimo na dno brazde. Zavisno od plužne daske brazde se naslanjaju jedna na drugu pod uglom od 45<sup>0</sup>.  Dvokratnim oranjem postiže se veća dubina zimskog oranja i manje se uništava traktor jer površina brazde već je rastrešena i stvara minimalni otpor.

      Violeta Veličković

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.