- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 1 mesec ranije by Bušatović Radomir.
-
AutorČlanci
-
28.09.2022 u 13:57 #523478Bušatović RadomirUčesnik
Након бербе винограда у периоду новембар –фебруар обављају се мере којим директно утичемо на род идуће године. По важности можемо истаћи да су најбитнији: јесења дубока обрада земљишта, јесење ђубрење, заштита чокота од ниских температура и резидба винове лозе.
У циљу поправке физичких , хемиских и поправке водно ваздушног режима земљишта као и уништавању штетних корова и штеточина изводи се јесења дубока обрада земљишта. Оптимално време би било након престанка кретања сокова у чокоту а пре појаве зимских мразева. Корен винове лозе развија се дубоко и захваљујући томе она опстаје на разним типовима земљишта. На сувљим земљиштима коренов систем је на већим дубинама,па је препоручљива дубља обрада земљишта ( 20-25 cm), супротно томе где има више влаге плића обрада ( 15-20cm).
Растресањем дубљих слојева пресеца се корен винове лозе и тако поспешује његово гранање и упијајућа моћ. У зависности од конфигурације терена и могућности у засадима винове лозе дубоку обраду можемо извести разним плуговима. У засадима где то није могуће уместо орања плуговима примењује се ручна обрада тј. дубоко копање мотиком.
Засади винове лозе у редовној производњи захтевају редовну и правилну исхрану.
Пожељно би било одрадити агрохемиску анализу земљишта сваке 3-4 године, која ће нам дати сигурне податке о плодности земљишта.Редовним ђубрењем надокнадиће се недостајуће количине органских и минералних хранива.
Од органских ђубрива примењује се стајњак , компост,тресет, зелениш.За поравку садржаја хумуса за један одсто на дубини од 30cm,неопходно је мелиоративним ђубрењем унети бар 40-60t стајњака по хектару.У зависности од начина примене ђубрење се може обавити у јарковима и целе површине земљишта у винограду, након чега се врши затрпавање и заоравање плуговима.
У примени погодна су минерална ђубрива које карактерише лака растворљивост, приступачност биљци и висока концетрација.
За јесење ђубрење погодна је конбинација 8:16:24 која се примењује у јесен и пролеће пре кретање вегетације.Треба имати у виду да су орјетационе количине минералних ђубрива за један хектар винограда на годишњем нивоу:
КАН……………………………………………………………………………..150-300kg/ha
Амонијум сулфат …………………………………………………………150-300kg/h
Суперфосфат…………………………………………………………………300-800kg/ha
Калијум сулфат………………………………………………………………150-400kg/ha
Микро елементи……………………………………………………………………3-5kg/ha
Калцијум карбонат за безкречна земљишта ……………….8000-10000kg/haMинерална ђубрива убацују се у земљиште на већим дубинама помоћу депозитора или плуговима подривачима са депозитором.
Радомир Бушатовић, дипл.инж.
ПССС Крушевац -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.