Obilno cvetanje ne znači i dobar rod jabuke – voćarstvo

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517388
    Brzaković Nebojša
    Učesnik

      Obilno cvetanje ne znači i dobar rod jabuke

      Fenofaza cvetanja za svaku voćnu vrstu pa i za jabuku predstavlja dobar pokazatelj o količini plodova u toj godini .Medjutim taj pokazatelj ne mora da bude sasvim pouzdan . Naravno veliki broj faktora utiče na to da od zametanja plodova dodjemo do krupnih i kvalitetnih plodova . Ovoga proleća u jabučnjacima našega područja mogli smo uočiti veliku razliku u pogledu kretanja pupoljaka.
      Ovakva pojava često zbunjuje proizvodjače i neophodno ju je šte bolje razjasniti.
      Zašto kod nekih stabala uopšte nisu krenuli pupoljci ili imaju minimalan broj pupoljaka koji su krenuli.Razloge za ovu pojavu moramo tražiti u prošloj godini . U periodu jul , avgust prošle godine bila je izrazita suša ,samim tim transport hranljivih materija u voćkama bio je usporen a formiranje cvetnih pupoljaka ometeno .Stabla jabuke koja su iz nekih razloga prošle godine bila prerodila , takodje nisu ove godine rodila . Ta stabla su svojim povećanim prinosom potrošila hranljive materije neophodne za formiranje cvetnih elemenata . Tako formirani pupoljci iako se nalaze na mestu gde se nalaze cvetni ., po veličini i obliku podsećaju na njih , ali su u principu lažni . Ovakva stabla predstavljaju pravu zamku za rezidbu pogotovu ako se ona vrši rano u proleće . Stanje se može donekle popraviti dugom poznijom rezidbom .
      Pojavu ne kretanja pupoljaka kod nekih sorata jabuke moramo povezati i sa njenim genetskim predispozicijama tj. sortnim osobinama .Sklonost ka alternativnom radjanju posebno ispoljavaju sorte : zlatni delišes , red boskop , delbar., budimka …i dr.
      Ovo proleće period kretanja pupoljaka pratilo je relativno lepo vreme pa se očekuje da bude dosta formiranih plodova iz jednog pupoljka..
      Detaljnijom analizom cvetne rozete tokom cvetanja može se ustanoviti da li su cvetovi oplođeni.Naravno ovoj pojavi ni tu nije kraj . Sleduje faza’’junskog opadanja plodova,.to je poslednji period gde bi svi morfološki nedogradjeni plodovi trebali da otpadnu , a da na stablu ostanu zdravi i ispravni plodovi koji će porasti i dočekati berbu.
      Posmatrajući stanje jabučnjaka na prostoru našeg Regiona očekivanim prinosom ne možemo biti zadovoljni.
      U ovo stanje nismo uključili još jedan faktor ,a to je pojava da smo u periodu zimskog mirovanja u mesecu februaru imali duži period vrlo niskih temperatura, te je bilo za očekivati da i te temperature imaju negativnog uticaja na naše jabučnjake. Ovo tim pre što znamo da su nam neke voćne kulture kao ,orah ,breskva ,kajsija, vinova loza skoro načisto izmrzle.
      Da li je do sada primenjena agrotehnika u našim voćnjacima bila adekvatna našim očekivanim prinosima. Ovde se misli u prvom redu na djubrenje,zaštitu, rezidbu.Da li smo u zemlju u zonu korenovog sistema uneli dovoljno neophodnih hranljivih elemenata koje je biljka svojim rodom i porastom iznela .Da li smo možda sa rezidbom odstranili i ono malo rodnih pupoljaka koje je biljka bila formirala i koji bi se transformisali u plod. Da li smo dozvolili da nam bolest čadjava krastavost u avgustu skine list te tako umanjimo vegetacionu moć i onemogući stvaranje cvetnih pupoljaka kod naših voćaka.
      Razloga za nerodnost i slabu rodnost ima mnogo . Sve ih treba pažljivo rasvetliti ,proučiti i ne dozvoliti da nam se iste greške ponove .Stanje u našim jabučnjacima ove godine dalo nam je povod da o tome ozbiljno razmišljamo.I pored svega ostalo nam je još dosta vremena da se borimo, da uložimo dosta truda ,agrotehnike ,sredstava , kako bi ovu proizvodnju doveli do kraja .Bar ovo što je ostalo na „grani „da nam dodje do „ruke“.

      PSSS Užice
      Nebojša Brzaković dipl.inž.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.