- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 5 godine, 10 meseci ranije by Dragićević-Filipović Snežana.
-
AutorČlanci
-
22.02.2019 u 18:07 #515125Dragićević-Filipović SnežanaUčesnik
Nega mladih zasada voća
Voćno stablo se dobro i brzo razvija i donosi plod samo pod uslovom ako se, pravilno neguje.Vremenom zemljište u voćnjacima podložno je nizu nepovoljih promena ,kao što su zakorovljavanje, zaledinjavanje, zbijanje, isušivanje I osiromašenje u hranljivim materijama.Zbog toga zemljište u voćnjacima mora redovno da se održava da bi se pospešio rast I razvoj korenovog sistema.
Na plodnim zemljištima povoljno je gajiti uzrodice a na nedovoljno plodnim prvo zelenišno đubrenje pa onda gajenje uzrodica, zastiranje I jalovi ugar oko samih voćaka.
Prve dve-tri godine po sađenju žile voćaka rastu jedan i po put brže nego grane krune. Na primer,ako je širina krune 1m, žile rastu do l,5m pa i više. Za rast voćaka neophodno je da zemljište oko voćaka ima dovoljno hranljivih materija i vlage, da se spreči razvijanje korova koji voćkama oduzima hrahljive materije. Korov se uništava čestom obradom zemljišta i herbicidima.
Zemljište oko voćaka prekopava se u jesen, posle opadanja lišća: kod jabuke i kruške na dubinu 20-25 cm, i to oprezno, da se ne bi povredile žile, a kod višnje i dunje, ako se žile nalaze blizu površine zemljišta, dubina obrade je 18-20 cm.Pri riljanju ašov treba držati malo ukoso da bi se izbeglo veće presecanje žila. Grudve zemlje pri jesenjem riljanju ne treba usitnjavati, jer grudve bolje upijaju i zadržavaju vlagu.
U toku leta zemljište oko voćaka okopava se 3-4 puta na dubinu 10-12 cm. Rokovi kopanja zavise od padavina, zalivanja i pojave korova. Obrada se prekida polovinom septembra da bi se zaustavio rast letorasta, inače oni ne sazrevaju I mogu izmrznuti u toku zime .Sa starenjem voćaka obrađena površina oko voćaka se svake godine povećava za pola metra.
Površinu oko voćaka dobro pokrivati (malčovati) svežim stajnjakom i biljnim otpacima u sloju 12 do15 cm. Pod malčom se zemljište manje sabija i bolje se čuva vlaga. Malč dat u jesen pretvara se u zgorelu organsku materiju i pri prekopavanju meša se sa zemljom. Korov koji se pojavi treba čupati ili uništavati herbicidima.
PSSS Čačak Dipl.inž. Snežana Dragićević-Filipović -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.