Nega krava pred teljenje – Violeta Petrović-Luković

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #514205
    Petrović-Luković Violeta
    Učesnik

      Кравама пред тељење треба пружити максималну пажњу у погледу исхране, неге и држања. Гравидне животиње пред тељење не треба много хранити, треба их изводити из штала. Хранива која им се дају треба да буду добра и органолептички исправана; да у себи садржи довољно беланчевина, витамина А и D, минерала Ca и P и олигоелемената Fe, Cu, Ј, Zn и др.
      Шест до осам недеља пред тељење грла треба засушити уз постепено изостајање муже и смањењем оброка. При засушењу потребно је посебно водити рачуна о стању вимена и извршити све профилактичке мере да не дође до појаве инфекције и маститиса. Узроци настајања маститиса (упале млечне жлезде) су микорорганизми и то 95% су бактеријске инфекције. Уколико се засушење не обави како треба, у следећој лактацији долази до смањеног лучења млека, а једна од последица је и рађање слабо виталне телади.
      Један од узрока смањене плодности и поремећаја у репродукцији је клинички маститис. Клинички маститис смањује проценат концепције од првог осемењавања за 16%, повећава међутелидбени интервал (1.6 година) и сервис период (270 дана), јер има слично бактерицидно дејство као и естрална слуз која изазива ендометритисе. Узрочници запаљења вимена доспевају преко крвотока у материцу или органа за варење и обрнуто.
      Кретање животиња пред тељење је доста важно јер утиче на метаболизам, циркулацију, дисање и јачање трбушних мишића. Ако се не испоштују основна правила припреме гравидне животиње за тељење може доћи до различитих поремећаја, који настају услед промена физичко-физиолошких функција организма.

      ПССС Крагујевац
      Виолета Петровић-Луковић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.