- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina, 10 meseci ranije by Rangelov Ivan.
-
AutorČlanci
-
16.01.2023 u 15:17 #524978Rangelov IvanUčesnik
Zelenišno djubrivo je zelena masa biljaka koja se zaoravanjem unosi u zemljište. Vreme korišćenja biljaka koje se koriste za zelenišno đubrivenje je u fenofaza razvoja kada je najveća produkcija zelene mase i organske materije, a to je najčešće fenofaza kraja cvetanja za žitarice i trave, ili formiranje mahuna kod leguminoznih biljaka. Prilikom korišćenja biljaka za zelenišno đubrenje, biljke koje se koriste treba zaorati na dubinu od 20 cm. Predhodno treba obaviti valjane i sitno seckanje tanjiračom kako bi se moglo lakše zaorati zelena masa i kasnije obavilo brže razlaganje. U sve većem nedostatku stajnjaka zelenišno djubrivo je značajno kao zamena stajnjaka ali i kao odlična mera konzervacije zemljišta protiv erozije. Zelenišno đubrivo ima slično delovanje kao stajnjak u povećanju organske materije u zemljištu odnosno održanja plodnosti zemljišta i njegova vrednost je približno kao unos 30000 kg/ha stajskog djubriva.
Korišćenje zelenišnog djubriva je neograničeno prema tipovima zemljišta, prema nagibu terena i dosta jeftinije u odnosu na stajsko djubrivo. Zelenišno djubrivo se dobija zaoravanjem mase zelenih biljaka kada dostignu najveću biomasu a to je obično u fazi punog cvetanja. Na površinama koje su namenjene za sadnju voćarskih kultura ili na već podignutim voćnim zasadima može se obaviti zelenišno đubrenje ili pred podizanje zasada ili u toku iskorišćavanja u medjurednom prostoru. Setvu odgovarajućih vrsta za zelenišno đubrenje prilagoditi tipovima zemljišta nadmorskoj visini i mogućnostima korišćenja istih za zelenišno đubrenje.
Izbor biljaka i vreme setve biljaka za zelenišno đubrenje treba obaviti prema sledećim bitnim činiocima.
Na siromašnim i peskovitim zemljištima:
-uljna repica, setva u oktobru a zaoravanjem u aprilu
-grahorica(maljava) u smeši sa ovsom, setva u septembru ili u oktobru a zaoravanje krajem aprila
-stočni grašak sa smešom ovsa ili raži sa setvom u julu i avgustu a zaorava se kada je su raž i ovas više od 50% biljaka u cvetu, a stočni grašak u formiranju mahuna
-kokotac(beli i žuti), setva u jesen ili proleće, zaorava se u punom cvetu
-lupina (žuta i plava) sa setvom u martu ili julu a zaorava kad je većina biljaka u punom cvetu
Na težim zemljištima :
-crvena detelina sa setvom u septembru ili maju a zaorava u septembru ili maju
-heljda sa setvom u aprilu ili julu a zaorava u avgustu ili septembru
-ozimi stočni grašak u smeši sa ovsom ili raži sa setvom u avgustu a zaorava u junu ili julu
-facelija sa setvom u maju i junu a zaorava u fazi punog cvetanjadipl.inž. Ivan Rangelov
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.