Načini (metode) Ukrštanja životinja

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #519020
    admin
    Učesnik

      НАЧИНИ (МЕТОДЕ) ОДГАЈИВАЊА ДОМАЋИХ ЖИВОТИЊА
      Под појмом методе одгајивања подразумева се избор родитеља и њихово парење, а у вези са расном припадношћу и сродством. Овом питању се поклања посебна пажња јер у великом погледу зависи процес репродукције, односно квалитет потомства. У пракси се примењује подела на сродство родитеља: одгајивање у сродству и ван сродства, и одгајивање у односу на расну припадност: одгајивање у чистој раси (крви) и одгајивање укрштањем.
      Одгајивање у сродству. Ово одгајивање подразумева међусобно парење животиња у сродству и то до шестог степена. Сродство животиња изражава се генерацијама. Тако нпр. родитељи и деца су првог степена сродства, баба, деда и унучад другог степена сродства. Сродство може бити најуже ако се паре животиње из првог и другог степена, уско или блиско парење је у трећем и четртом степену и умерено укрштање ако се ради о животињама петог и шестог степена. Одгајивањем у сродству устаљују се особине родитеља и долази до уједначавања потомства, а долази и до испољавања непожељних особина које треба елиминисати. Једна од варијанти одгајивања у сродству је линиско огајивање у сродству. У овом случају користи се исти приплодњак за неколико генерација, чиме се повећава удео његове крви и хомозиготност. Овде спада такозвано освежавање крви.
      Огдјивање у чистој раси. Под овим начином одгајивања подразумева се парење мужјака и женки исте расе и тиме се постиже одређена сигурност у преношењу особина са родитеља на потомство. Овај метод одгајивања је значајан за очување племенитих раса, а најмањи је ризик у односу на квалитет добивеног потомства.
      Одгајивање укрштањем. Овај начин репродукције у првом реду подразумева парење приплодњака једне расе са плодткињама друге расе. Потомство које се добије овим начином укрштања назива се мелезима и треба да испуњава одређене позитивне особине и оца и мајке: већу виталност, боље коришћење хране, бржи пораст. Ово укрштање не даје увек позитивне резултате, па је пожељно да се уради одређено тестирање различитих приплодњака са постојећим плоткињама. У зависности од тога шта се жели постићи укрштање може бити:
      Индустриско укрштање се спроводи циљу добијања мелеза прве генерације који се користе за тов, добијања јаја и сл. При овом укрштању добија се потомство које има одређене изражене особине у односу на родитеље, ово је битно за подручја где се гаје примитивне и прелазне расе животиња.
      Мелиорациско укрштање подразумева парење женки једне расе са приплодњаком неке расе која се користи као мелиоратор. Ово укрштање се спроводи на тај начин што се наредне генерације женских потомака паре са приплодњацима расе мелиоратора све док се не постигне поправка одређених особина. Једна варијанта овог укрштања је ткз. додавање капи крви. Под овим појмом се подразумева парење приплодњака неке расе са групом плоткиња друге расе чије особине треба побољшљати, на пример темперамент коња, финоћи вуне код оваца итд.
      Претапајуће или потискујуће укрштање састоји се у томе да се помоћу мушких приплодњака обезбеди гајење расе којој они припадају. Прво се одабере раса са којом ће се вршити укрштање, и онда се приплодњацима те расе претапа или потискује нека раса. Предност овог укрштања је је што се постепено у неко подручје уводи племенита раса, а то омогућава поправљање услова одгајивања потомства које се добија овим укрштањем.

      ПССС Јагодина Александар Цанић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.