- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 nedelje, 5 dana ranije by Gošić Slobodan.
-
AutorČlanci
-
27.03.2025 u 08:55 #604876
Gošić Slobodan
UčesnikObično se na našem terenu radi istovremena setva lubenice i tikve radi kasnijeg kalemljenja, koje se obavlja nakon nicanja rasada u fazi kotiledonih listića. Kalem lubenice se umeće u rascep podloge i to spojeno mesto se steže plastičnom spojnicom ili štipaljkom i nakon sedam dana obrazuje se kalus.
Prednost gajenja kalemnjenog rasada lubenica je u tome što se može gajiti u monokulturi više godina na istom mestu, postiže se veći prinos, lubenice su krupnije i ranije sazrevaju i imaju veću otpornost na niske temperature i bolesti kao što su gljive prouzrokovači fuzarioznog uvenuća lubenica (<i>Fusarium oxysporum f.sp.niveum</i>) i uvenuća biljaka (<i>Verticillium albo-atrum).</i>
Da bi se sprečilo poleganje rasada koje prouzrokuju gljive iz roda <i>Pythium</i>, pored redovnog provetravanja plastenika i održavanja temperature, preporuka je i zalivanje rasada sa fungicidom Previcur energy (a.m. propamokarb-hidrohlorid + fosetil-aluminijum) od 3-6 ml u 2 l vode po m² i to neposredno nakon kalemnjenja i 10 do 14 dana nakon toga.
Takođe, poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje i da pregledaju svoj rasad na prisustvo lisnih vaši (Aphididae)<i> </i>i ukoliko ih registruju primene insekticid Scatto (a.m. deltametrin) 0,3-0,7 l/ha ili Sivanto prime (a.m flupiradifuron) u koncentraciji 0,075%.
dipl.ing Slobodan Gošić
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.