Mycosphaerella fragarie-prouzrokovač pegavosti lista jagode

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522234
    Petković Aleksandar
    Učesnik

      Najčešća bolest jagode u svim uslovima njenog gajenja.
      Zbog propadanja lišća umanjen je kvalitet plodova i živića za razmnožavanje.
      Simptomi: Najkarakterističniji simptomi se javljaju na listu, mada se bolest može javiti na plodovima, i cvetnim delovima, i peteljci i stolonama. Lišće srednje starosti je najosetljivije. U početku su pege male jedva vidljive, one se zatim uvećavaju i dostižu 3-6mm u prečniku. Centar pege je prvo mrk, zatim postaje sivkast i na kraju svetao. Oko nekrotičnog dela se stvara crvenkasto purpurni prsten. Na plodovima se javljaju tamna plitka udubljenja u vidu pega, zbog čega su plodovi lošijeg kvaliteta.
      Ciklus: U našim uslovima ova gljiva prezimi ili konidijama na živom lišću u pegama, ili sklerocijama ili peritecijama. Konidije se formiraju u izobilju na listu u proleću i raznose kišnim kapima. Sklerocije se oprašuju na izumrelom lišću, u toku zime.
      Askospore u peritecijama se izbacuju pod pritiskom i njih nosi vetar. Obilna kiša može dovesti do jače pojave bolesti. Infekcija može nastati i na 10, 15 i 20 c , ali se simptomi najviše ispoljavaju na 20-25c.
      Suzbijanje: Jagodu saditi na lakom, provetrenom zemljištu.
      Izbegavati višegodišnje gajenje jagode zbog nakupljanja inokuluma.
      Hemijsku zaštitu vršiti u 1-3 tretiranja.
      I – pred cvetanje –
      II – posle cvetanja
      III – posle berbe jagoda
      Za suzbijanje ove bolesti koriste se najčešće preventivni fingicidi u početku vegetacije na bazi aktivne materije bakra, kaptana ili mankozeba.
      Kasnije u toku vegetacije najčešće se koriste preparati na bazi aktivne materije boskalida+piraklostrobina ili azoksistrobina.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.