Monilioze višnje

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517405
    Varjačić Goran
    Učesnik

      БИОЛОГИЈА
      Паразит напада цветне делове после отварања цветова. Инфекција се остварује прего жига и стубића тучка. M. laxa презимљава као мицелија у рак-ранама и у мумифицираним плодовима. Плодови у вегетацији могу бити инфицирани примарно, конидијама потеклих са рак-рана, и секундарно формираним конидијама са цветова. Конидије се шире ветром, водом и инсектима. Инфекција се увек остварује преко повреда.
      СИМПТОМИ
      Заражени цветови се прилепе за младар и убрзо гљива продире у ткиво, стварајући елиптичне пеге и прстенасто обухвата младар услед чега се он суши.
      Сазревањем плода трулеж се шири, а ткиво постаје мекше. Временом, плод се суши и постаје мумифициран, проткан мицелијом гљиве која служи за одржавање патогена током зиме.
      Рак-ране су још један симптом који настаје као последица присуства монилије. Гљива са цвета и плода, преко петељке прелази на младар и гранчице где настају улегнуте, елиптичне, мрке пеге у којима се у случају повишене влажности јавља смолоточина. На месту заразе може доћи до задебљања гране услед формирања калусног ткива. Вишегодишње рак-ране настају на слабијим биљкама.
      На коштичавим воћним врстама може се јавити и врста Monilia fructigena, која је генерално паразит јабучастих воћака и изазива трулеж плодова, а врло ретко цветова и других органа.
      ЗАШТИТА- третман неким од препарата на бази ципродинила (погодан због деловања на нижим температурама), ипродиона, прохлораза, тиофанат-метила итд.
      Пожељно је третман извршити пре падавина. Препорука је позиционирати третмане пре цветања, на почетку цветања (кад је око 10% цветова отворено) и у пуном цвету (најмање 50% цветова отворено). Када је прохладно и кишовито које време погодује овом патогену, а с друге стране продужава период цветања, могуће је извршити и сва три третмана
      Заштита од Monilia fructigena се подудара са мерама заштите против М. laxa, уз напомену да је потребно додатно обратити пажњу на сузбијање инсеката, будући да оштећења од инсеката представљају улазни пут за овог патогена.

      Дипл. инг. Горан Варјачић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.