Monilija voća

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517258
    Vasiljević Svetlana
    Učesnik

      Монилија се јавља на свим врстама коштичавог и јабучастог воћа.Топле зиме појачавају ризик од појаве монилије. Може се јавити на цветовима, гранама и гранчицама (Monilia laxa) и појављује се трулеж плодова (Monilija fructigena).Монилија је болест која се брзо шири и зато је потребно реаговати одмах по појави симтома. Потребно је уклонити заражене гране и то 30 сm испод осушеног дела, зато што се болест шири кроз срж па се одмах не примећује оболело место споља.
      Симптоми монилије се најчешће примете у време цветања. Цветови могу опасти и од мраза, па се неискусни воћари могу збунити. Услед мраза опадају сви цветови, док код монилије не пропадају сви. Код плода се јављају тамне флеке које се концентрично шире.На флекама се јављају беле наслаге које разноси ветар и шири заразу по воћњаку. Плодови се инфицирају кроз ранице, које најчешће настају деловањем штетних инсеката (трешњина мува,шљивин смотавац).
      Циклус развоја монилије- Монилија преко зиме опстаје у зараженим гранама или у зараженим плодовима (мумије) који су заостали у воћњаку. У пролеће се аскоспоре и конидије разносе ветром и инсектима. Када патоген дође до цвета инфицира га и шири се преко цветне дршке до младице.Монилија се јавља када је кишно и влажно време, а ако је лепо и суво време у периоду цветања напади су слабији.
      Заштита од монилије је превенција и хемијске мере, као и њихова комбинација. Потребно је уклонити заражене гране и заостале плодове пре зиме и њихово спаљивање. Орезати воће због боље проветрености и смањења влаге. На почетку вегетације заражене гране исећи 30 сm испод места сушења. Прибор за орезивање треба дезинфиковати, а место реза треба заштитити калемарским воском. Редовна заштита воћњака од инсеката, јер они преносе монилију и праве оштећења на плодовима и тако отварају пут патогену.Хемијска заштита се врши у два наврата. Прво третирање на почетку цветања (бели балони), друго у време пуног цветања.
      Заштита плодова од трулежи се спроводи сузбијањем инсеката током вегетације, као и правилним складиштењем плодова.
      дипл.инг.Светлана Васиљевић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.