- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 6 meseci ranije by Jerinić Svetlana.
-
AutorČlanci
-
30.06.2021 u 17:39 #517892Jerinić SvetlanaUčesnik
Последњих година веома велики број произвођача интересује се за гајење лековитог биља. Пољопривредна саветодавна и стручна служба на основу података и искустава са терена дошла је до следећих закључака и савета. Препорука је да првенствено то буду мала, породична пољопривредна газинства у брдско-планинским подручјима, са уситњеним парцелама, која са сопственом радном снагом и расположивом механизацијом могу успешо гајити лековите биљне врсте. Увођење профитабилнијих лековитих и ароматичног биљних врста у структуру сетве омогућило би стварање додатних прихода на газдинству, повећања нето добити газдинства и њихове одрживости и економске ефикасности.
Такође, један од битних фактора је уговорена производња, односно саветује се пољопривредницима да не улазе први пут у ову производњу уколико нема уговорен пласман, а ни могућности за сушење и дораду.
Гајење лековитог биља на малим површинама се изводи када се оно први пут појављује у структури биљне производње на газдинству. Препорука стручњака је да се одређена врста лековитог биља гаји на 0,1-0,2 ха у почетку, док се у потпуности не овлада технологијом гајења и прераде која би требало да се изводи кроз удружења или задруге, јер захтева већа финансијска улагања.
Увођење гајења лековитог и ароматичног биља препоручује се на малим пољопривредним газдинствима, и то у брдским и брдско-планинским подручјима. Мала газдинства су погодна за овај вид производње из више разлога. Ова производња на малим површинама не захтева велика финансијска улагања. Сви радови могу се обавити сопственом радном снагом, беза ангажоване радне снаге, што значајно смањује трошкове ове производње. На мањим површинама могуће је правовремено обављање свих агротехничких операција (сетва, садња, окопавање, прихрана и сл.). Када се производи на малим површинама, нису потребна велика улагања у капацитете за сушење.
Заснивање производње мора бити праћено адекватном едукацијом произвођача, јер се са лековитим биљем срећу по први пут у производњи и неопходно је да се њој у потпуности прилагоде, као и расположиву механизацију на газдинству.
Пре заснивања производње мора се изабрати једна или више врста лековитог биља на основу расположивог земљишта и његових особина, расположиве радне снаге, расположиве механизације, складишних објеката и др. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.