Mobilne sušare na poljoprivrednim gazdinstvima

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518451
    Đurić Milenko
    Učesnik

      MOBILNE SUŠARE NA POLJOPRIVREDNIM GAZDINSTVIMA

      Prelazak sa berbe kukuruza u klipu na poljoprivrednim gazdinstvima na krunjenje kukuruza u zrnu i njegovo skladištenje na prostoru Centralne Srbije pokrenulo je i pitanje sušenja zrna kukuruza na poljoprivrednim gazdinstvima. Urušavanjem agroindustriskih kompleksa sa kraja prošlog veka nestale su i sušare za žitarice po kombinatima i zadrugama.
      U početku su na gazdinstvima korišćene sušare za duvan za manje količine zrna a pravljene su i sušare za sušenje toplim vazduhom po principu uradi-sam. Postoji nekoliko sušara napravljenih u obliku velike kace u periodu 2000-2010 godina. Pojedina gazdinstva su instalirala stacionarne veće sušare kapaciteta do 30 tona na kojima su pored sopstvenog uslužno sušili kukuruz drugim gazdinstvima a koje najčešće kao energent koriste drvo ili bale slame.
      U poslednjih nekoliko godina gazdinstva preko 30 ha obradivih površina su se opredelila za mobilne sušare koje kao energent koriste naftu ili gas. Ove sušare mogu da suše pored kukuruza i soju, suncokret i druge žitarice. Prednosti mobilnih sušara su velika autonomnost u radu i energetska efikasnost, zrno kukuruza se može sušiti i na parceli zahvaljujući instaliranom agregatu za struju koji ima pogon od traktora, bezbedno čuvanje kukuruza u skladištima (podna, silosi, čardaci obloženi rabic mrežom i sl).
      Savremene mobilne sušare su kapaciteta od 5 do 50 t i imaju kratak period sušenja od 4 do 6 sati. Standardni modeli sušara imaju pogon preko kardanskog vratila traktora. U zavisnosti od mesta postavljanja sušare pogon može da bude od traktora i elektromotora ili od dva elektromotora.
      Snižavanje vlage na optimalnu u zavisnosti od proizvoda koji se suši odvija se automatski. Na sušarama postoji komandna tabla preko koje se upravlja radom sušare.
      Osnovni elementi sušara su: elektronski gorionik na naftu ili gas, šamotna cev koja se zagreva od gorionika i stabilizuje temperatutu prilikom rada gorionika, centrifugalni ventilator koji izvlači topao vazduh iz šamotne peći i putem tunela ga ubacuje u centralno zvono sušare. Za proces sušenja u sušari bitan je i unutrašnji mešač žita u sušari kojim se pored lakšeg cirkulisanja proizvoda otklanjaju i nečistoće na centralnom konusu kao i centralni puž. Punjenje sušare se odvija preko koša za punjenje sa pužastim transporterom dok se pražnjenje obavlja preko slivnika za istovar proizvoda. Za pravilan rad sušare od elemenata vežni su čistač loma i ciklon za otprašivanje koji utiču svojim radom na čistoću zrna koje se suši i na okolinu sušare da se prašina smanji na minimum i tako utiče na okolinu gazdinstva.
      Milenko Đurić, savetodavac za ratarstvo
      PSSS ,,Poljosavet” doo Loznica

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.