Mineralne materije i makroelementi

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522339
    admin
    Učesnik

      МИНЕРАЛНЕ МАТЕРИЈЕ И МАКРОЕЛЕМЕНТИ
      Организам животиња садржи велики број минералних елемената, међусобно повезаних или у комбинацији са органским материјама. У концентрованој храни и концентратима неопходни елементи су: калцијум, фосфор, натријум, калијум, селен, магнезијум, гвожђе, сумпор, јод, манган итд. Минерали улазе у састав костију и зуба, којима дају потребну чврстину и отпорност, такође су саставни део органских једињења као што су протеини и масти.
      Калцијум (Cа) је по количини најзаступљенији минерални елемент у животињском организму. Веома је важна компонента скелета и зуба у којима се налази око 99%, од укупне количине у организму, такође битан саставни део сваке живе ћелије и течности у ткивима. Калцијум је неопходан за коагулацију крви, налази се у крвним елементима и плазми. Крвна плазма сисара садржи 8-12mg Ca/100ml. Пепео из костију домаћих животиња садржи око 36% Са, 17% Р и око 1% Мg. Метаболизам Са и Р је важан за животиње у време лактације и код живине за време ношење јаја. Симптоми код недостатка Са су у деформитету костију (рахитис). Симптоми рахитиса су: неправилан развој костију, шепавост, увећани зглобови. Најбољи извори Са су зелена маса легуминоза (луцерка), рибље, коштано и месно брашно.
      Фосфор (Р) је уско повезан са Са у организму животиња. Поред присуства у костима, Р се налази у фосфопротеинима, нуклеинским киселинама и фосфолипидима. Количина Р у организму је знатно мања од Са. Количина Р у организму је око 80%, такође се налази у костима и зубима. Ниво Р у крви се креће око 4-12mg/100ml. Симптоми недостатка Р у организму доводе до смањеног апетита код животиња, у недостатку Р животиње скидају кору са дрвета, лижу зид и друге стране предмете и материјале. Извори Р су житарице, коштано и рибље брашно.
      Калијум (К) веома је важан елемент у регулисању осмотског притиска телесних течности. Калијум има значајну улогу у преношењу нервних и мишићних надражаја, а значајан ја за метаболизам угљених хидрата. Извори калијума су разне врста сена и количина К се креће око 2,5%.
      Натријум (Na) се највећим делом налази у меким ткивима и телесним течностима. Игра веома важну улогу ацидо базне равнотеже и осмотског притиска телесних течности, а такође је најважнији катјон крвне плазме. Највећи део Na се уноси преко кухињске соли. Недостаци Na доводе до смањеног коришћења протеина и енергије па је и пораст животиња мањи. Највећи извори Na су рибље и месно брашно.
      Хлор (Сl) је веома важан елемент за секрецију слузокоже желуца, где се појављује у форми хлороводоничне киселине и соли хлора. Хлор се излучује из организма преко урина са калијумом и натријумом. Хлор се у организам уноси преко соли, вишак соли у организму изазива жеђ, мишићну слабост и едеме.
      Сумпор (S) највећи део сумпора у организму животиња улази у састав аминокиселина цистин, цистеин и метионин. Витамини биотин и тиамин такође садрже сумпор. Вуна код оваца је богата цистеином тако да садржи 4% сумпора. Сумпор се у оброк животињама даје преко хранива која имају уреу.
      Магнезијум (Мg) је скоро повезан са Са и Р. Око 70% укупног Мg у организму животиња се налази у скелету, а остатак меким ткивима и телесним течностима. Добри извори Мg су пшеничне мекиње, сушени квасац, биљни протеински концентрати, лептирњаче су такође богате Мg ( бела и црвена детелина, грахорица, сточни грашак) итд.

      Александар Цанић ПССС Јагодина

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.