Mikroklimat u objektima za držanje svinja

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #519665
    Jokić Predrag
    Učesnik

      МИКРОКЛИМАТ У ОБЈЕКТИМА ЗА ДРЖАЊЕ СВИЊА
      Одговарајући мокроклимат код интензивног држања свиња од превасходног значаја је за очување високог здравственог статуса животиња и њиховог доброг амбијента. Треба се придржавати правила, да ако је микроклимат пријатан за особље које ради у објекту за узгој свиња, пријатно је и животињама. Само у повољним амбијенталним условима свиња може да испољи свиј генетски понтенцијал, који се огледа у прирасту и конверзији хране и добијању јефтинијег меса као крајњег циља.
      Микроклимат чине следећи параметри:
      • температура ваздуха
      • влажност ваздуха
      • струјање ваздуха
      • загађеност

      Категорија Температура, °С
      Новорођено прасе 30-33
      Прасе 5 кг 24-28
      Прасе 10 кг 20-24
      Прасе 15 кг 18-20
      Товљеници 25-45 кг 15-20
      Товљеници 45-100 кг
      са простирком 12-20
      без простирке 15-20
      крмаче супрасне 15-20
      у лактацији 15-20
      Оптималне температуре за различите категорије свиња
      У погледу микроклиматских услова, нарочито температуре, значајно захтевније су млађе категорије свиња. Новорођена прасад немају систем за терморегулацију и неопходно је додатно загревање прасади. Насупрот томе, оптимална амбијентална температура за крмачe дојаре је знатно нижа. Оптимална температура за новорођену прасад и крмаче се разликује за 150 Ц, иако се налазе на дистанци од свега 0,5м. Ова разлика у оптималним температурама у савременим прасилиштима решена је употребом инфрацрвених лампи у првим данима живота прасади као и системом подног грејања у зони смештаја легла. Коришћење покретних поклопаца остварује се значајна уштеда топлотне енергије. Они се користе у зони где је легло смештено и на тај начин се задржава топлота у леглу и нема сувишног загревања целог објекта. Овако технички решена прасилишта обезбеђују високу конзумацију хране крмача дојара што се позитивно одражава на млечност и крмаче су у одличној кондицији у дојном периоду.
      Уколико се у објекту обезбеди суво лежиште које није изложено промаји свиње толеришу различите нивое влажности ваздуха. Оптимална релативна влажност ваздуха креће се у распону 50-70 %. Требало би се придржавати правила да виша температура ваздуха захтева нижи ниво релативне влажности и обрнуто.
      Вредности струјања ваздуха у објекту за свиње требали би да су 0,8 м/с у топлом , односно 0,2 м/с у хладном периоду године. Загађење ваздуха у објекту потиче од гасова и прашине. Од гасова су присутно амонијак, сумпорводоник и угљен-диоксид. Потребно је свакодневно пратити и контролисати микроклимат у објектима за држање свиња. За одржавање одговарајућег микроклимата у објекту, поред свакодневног уклањања отпадних материја и редовног прања ,веома је важно одржавање исправног система за вентилацију.
      Регулисање и одржавање микроклиматских услова у модерном објектима су компјутеризовани на основу задатих параметара ( температура, влажност ваздуха, интензитета вентилације по грлу и друго). Уколико се деси да нестане струје вентилациони отвори се аутоматски отварају, а аларм региструје проблем.
      Добар микроклимат у знатној мери утиче на очување доброг здравља животиња као предуслова за успешну производњу меса.
      Дипл. Инг, Предраг Јокић
      Саветодавац за сточарство

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.