LUKOV LISTOJED (Galeruca tanaceti)-Zaštita bilja

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518060
    Maksimović Slavica
    Učesnik

      Štetočina koja u severnom proizvodnom regionu do sada nije pravila značajnije štete na luku, ali na koju se treba osvrnuti s obzirom da je izraziti polifag, koji se hrani velikim brojem gajenih biljaka i onim iz spontane flore. Povremeno, pri povoljnim uslovima može masovno da se javi i napravi velike štete proizvođačima luka.
      Ovaj tvrdokrilac je ovalnog tela, dužine 6-12mm, sjajno crne boje. Prezimljava u stadijumu jajeta na prizemnom lišću biljaka (20-70 jaja / jajnom leglu). Tokom aprila i maja pile se larve koje su crne, čekinjaste, dužine oko 1cm. Krajem juna prelaze u stadijum lutke i u junu se pojavljuju odrasli. Nakon kraće ishrane nastupa letnja dijapauza, a od septembra imaga se ponovo aktiviraju i do kasne jeseni polažu jaja. Štete nanose i larve i odrasli izgrizanjem lišća, a osim lukova mogu se naći i na drugim vrstama povrća, začinskom bilju, cveću, korovskim i drugim biljkama iz spontane flore.
      U borbi sa ovim štetočinama od značaja su preventivne mere.
      U slučaju da dođe do prenamnoženja listojeda biljke se, takođe, mogu tretirati: Fastac 10-EC karenca u luku je 7 dana, za Nurelle D 21 dan,.
      Postoje i neke ekološke metode u zaštiti luka od štetočina koje podrazumijevaju sadnju biljaka čiji mirisi odbijaju ove štetočine (šargarepa, kamilica, celer, nana, paradajz) ili upotrebu preparata pravljenih od pepela, duvana, ljute paprike, maslačka I dr.

      PSSS ŠABAC, dipl.inž.Slavica Maksimović

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.