- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 meseci, 1 nedelja ranije by Mihailović Tamara.
-
AutorČlanci
-
14.11.2024 u 09:53 #595744Mihailović TamaraUčesnik
Prozvođači grožđa znaju da je jedna od ekonomskih najznačajnijih štetočina koja napada vinovu lozu, odnosno grozd, sivi grožđani moljac.
Grožđani moljac se naglo javlja u godinama sa izuzetno visokim temperaturama. Obično ima tri generacije godišnje, izuzetno četiri. Leptiri prve generacije se javljaju u vreme cvetanja vinove loze. To je obično krajem aprila ili početkom maja.Tada se larve ubušuju u pupoljke, cvetove i tek zametnute plodove. Ukoliko se loza ne štiti pravovremeno i odgovarajućim insekticidima, dolazi do razvoja druge generacije čije se larve hrane na zelenim bobicama i štete prave od kraja juna do sredine avgusta. Treća generacija ove štetočine se javlja u avgustu i odlažu jaja na poluzrele i zrele bobice. Karakterističan i prepoznatljiv znak prisustva ove štetočine je pojava paučine, koju ispredaju gusenice obavijajući bobice. Leptir je dugačak oko 6-7 mm sa nijansama žute, zelene i sive boje. Larva je sivo-zelena sa žutom glavom. Leptiri obično lete od zalaska sunca do mraka.
Ova štetočina jače napada vinograde koji su prevelike bujnosti pa je provetrenost mala, zbog smera redova i slično. Iz tog razloga sve agrotehničke mere koje pogoduju strujanju vazduha u zasadu smanjuju napad moljca. Insekticidi koji se mogu koristiti za suzbijanje ove štetočine su Šakal (a.m. lambdacihalotrin) u količini 0,05-0,6 l/ha ( 14 dana karenca) ili Laser 240 SC (a.m. spinosad) u koncentraciji 0,008-0,01% (14 dana karenca). Ove insekticide kombinovati sa fungicidima protiv plamenjače. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.