Lisni mineri

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #521094
    Nevzatović Jelena
    Učesnik

      Лисни минери

      У производњи јабучастих воћака лисни минери су најзначајнији на јабуци, али се могу јавити и на дуњи и крушкама. Најзначајнији минери који се јављају на јабуци су минер округлих мина (Leucoptera malifoliella), минер тачкастих мина (Lithocolletis blancardella) и минер прозирних мина (Lithocolletis corylifoliella). Од наведених врста, најштетнији је минер округлих мина јер пресеца лисне нерве и на тај начин може изазвати значајније опадање листова. До пре двадесет, тридесет година, лисни минери су представљали велики проблем у производњи јабуке јер је често долазило до потпуне дефолијације стабла. Данас, у интензивнијој производњи јабуке, имају нешто мањи значај, али се њихово присуство мора пратити сваке године.
      Минер презимљава у стадијуму лутке. Кад почне цветање јабуке из кокона излазе лептири, активни су дању и брзо копулирају. Након 2 до 3 дана женке почињу да полажу појединачна јаја на наличју листа. Једна женка у просеку може да положи и до 50 јаја. Десетак дана након полагања јаја пиле се гусенице, које изгризају лисно ткиво на лицу листа. Оне не прогризају лист у целости, задржавају се у средини и праве ходнике округлог облика, по чему су и добии назив. Временом, гусеница се развија унутар листа, а оштећења се шире кружно. На крају у последњем стадијуму гусеница прогриза површину листа и спушта се помоћу свиленкасте нити ради улуткавања. Лутке се образују најчешће на наличју листа или на плодовима јабуке код петељке.
      Оштећења која ова штеточина направи су веома карактеристична. Изгледају као округле смеђе флеке на лицу лишћа. Пречник у завршној фази може бити и неколико центиметара. Само на једном листу може бити и више мина које праве појединачне гусенице, некад чак и до 20. Сузбијање минера се може вршити и сакупљањем и уништавањем лишћа са луткама. Такође, бројност смањују и неки паразитни инсекти, као што је оса Rhysiopolis decorator.
      Прве мере заштите које се могу предузети су праћење присуства оштећења на листовима. То се обавља визуелним прегледима, методом отресања и феромонским клопкама. Постоје места на којима је минер стално присутан испод прага штетности али врло лако може доћи до пренамножења у току само једне године па је најбоље увек пратити бројност помоћу феромонских клопки. Када се на феромонској клопци примети одрастао лептир могу се прегледати листови да би се утврдило присуство положених јаја. Први третман се изводи када су јаја положена, а други у време изласка ларви и њиховог убушивања у листове. Од великог значаја је сузбијање прве генерације која се појављује током године.

      Јелена Невзатовић, дипл.инг. заштите биља
      ПССС „Пољосавет“ Лозница

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.