- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina, 3 meseci ranije by Miljković Mira.
-
AutorČlanci
-
15.09.2023 u 14:01 #572216Miljković MiraUčesnik
Razlog sve veći površina gajenja lavande kod nas je njena prilagođenost skoro svim podnebljima. Za kvalitet lavande i njenog ulja posebnu važnost ima nadmorska visina. Kod nas područje gajenja lavande je na nadmorskim visinama od 300 do 700 , pa i manjim i pokazuje zadovoljavajuće rezultate. Važno je da se zasad podiže na južnim nezasenjenim površinama i od vetra zaštićenim ekspozicijama.
Zahtevi za zemljištem su veoma skromni. Uspeva na gotovo svim zemljištima koja sadrže dovoljno fiziološki aktivnog kreča. Ne odgovaraju joj jedino jako zabarena i kisela zemljišta. Najviše pogoduju laka, propustljiva, krečna i hranjivim materijama normalno obezbeđeno. Višegodišnja je biljka i na istom zemljištu je više godina. Obrada zemljišta za podizanje zasada lavande zavisi od konfiguracije terena. Ukoliko se radi o ravničarskom terenu i blagim padinama, onda se zemljište obrađuje kao i za druge kulture. Dubina obrade je na 40 cm. Ukoliko je zemljište jako nagnuto, onda ne treba orati, a sadnja se obavlja u jame. Jesenja sadnja ima niz prednost u odnosu na prolećnu.
Pri zasnivanju zasada lavande posebna pažnja se posvećuje đubrenju. U osnovnoj obradi unose se fosforna i kalijumova đubriva , a u predsetvenoj pripremi važno je zaorati i organska i mineralna đubriva. Nega se sastoji od okopavanja, kultiviranja, prihranjivanja i popunjavanja praznih mesta. Okopavanje i prihranjivanje se obavezno obavljaju u proleće kada biljke krenu. Drugo okopavanje se izvodi 3-4 nedelje posle prvog.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.